آموزش های فنی و حرفه‌ای برای اشتغال الزامی می‌شود

0

پاراف آموزش های فنی و حرفه‌ای برای اشتغال الزامی می‌شود : مهر نوشته است، بررسی آیین‌نامه اجرای قانون الزام به فراگیری آموزش‌های فنی و حرفه ای برای اشتغال به کار در دستور کار کمیسیون تخصصی شورای اشتغال کشور قرار گرفت.

پوراندخت نیرومند معاون سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای افزود: بسیاری از قوانین مصوب برای اجرایی شدن، مستلزم آیین‌نامه اجرایی هستند و قانون الزام فراگیری آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نیز از جمله قوانینی بود که باید آیین‌نامه اجرایی آن تدوین و تصویب می‌شد.

وی اضافه کرد: با عنایت به نقش مهارت آموزی بود که سال ۱۳۷۶ قانون الزام به فراگیری آموزش‌های فنی و حرفه‌ای تصویب شد، چنانچه اقدامات مورد نیاز برای اجرای قانون اتخاذ می شد، شاید امروز اشتغال کشور در
شرایط فعلی قرار نداشت.

نیرومند تاکید کرد: تدوین این آیین‌نامه از فروردین 93 شروع و برای طرح در شورای عالی اشتغال به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه شد و وی نیز با توجه به اهمیت موضوع، به‌صورت ویژه بررسی آیین‌نامه را در کمیسیون تخصصی مورد تائید قرار داد و در اسفند امسال، اولین نشست تخصصی کمیسیون شورای عالی اشتغال با محوریت بررسی این آیین‌نامه برگزار شد. معاون سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای ابراز امیدواری کرد با تصویب آیین‌نامه یاد شده و الزام مشارکت تمامی دستگاه‌های اجرایی بویژه وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، نیرو و نفت و در ارتقای مستمر مهارت‌های نیروی کار بتوان ضمن ایجاد زمینه اشتغال متقاضیان کار، با افزایش بهره‌وری نیروی انسانی از فرصت‌های شغلی اثربخش تولیدی و خدماتی صیانت کرد.

نیرومند با اشاره به اهمیت موضوع مهارت به عنوان رکن اصلی توسعه کشور بیان کرد: در پژوهش‌ها و تحقیقات بین‌المللی و ملی انجام شده ، مهارت‌آموزی به کرات مورد تاکید قرار گرفته است. به‌رغم تأکید صاحب‌نظران و متخصصان اقتصاد توسعه بر تربیت نیروی انسانی ماهر، هدایت منابع کشور به سمت و سوی زیرساخت‌های فیزیکی و همچنین ارائه آموزش‌ها بدون توجه به بسترهای صنعتی، کشاورزی و خدماتی مشکلاتی را ایجاد کرده است.

وی با اشاره به این‌که اشتغال موضوع میان بخشی است و مستلزم توجه به تمامی مولفه‌ها و شاخص‌های مرتبط اجتماعی، فرهنگی، صنعتی، فناوری، کشاورزی است، ادامه داد: هدف از آموزش، چه رسمی و چه غیررسمی تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص، افزایش سطح فرهنگی جامعه و حل معضلات و آسیب‌های اجتماعی است؛ البته نتایج قابل لمس در جامعه نشان می‌دهد که این اهداف حاصل نشده است.

نیرومند افزود: تبیین استراتژی‌های توسعه در سطوح ملی و منطقه ای، طراحی و استقرار نظام جامع اطلاعات بازار کار و توجه به تمامی ابعاد شایستگی حرفه‌ای اعم از شایستگی های فنی، فردی، فرهنگی و اجتماعی برمبنای استراتژی‌های توسعه‌ای کشور در بخش های تولیدی و خدماتی، حل معضلات و چالش‌های قانونی و انطباق قوانین با نیازهای توسعه کشور و هماهنگی سه قوا بویژه توسعه خواهی مدیران سه قوه از الزامات توسعه است.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید