راه و رسم نصب پلاک و فک پلاک خودرو

0
راه و رسم نصب پلاک و فک پلاک خودرو
راه و رسم نصب پلاک و فک پلاک خودرو

پاراف راه و رسم نصب پلاک و فک پلاک خودرو : تعویض پلاک یکی از دغدغه‌های افرادی است که قصد خرید و فروش خودرو دارند، بی‌اطلاعی از چند و چون تعویض پلاک می‌تواند دردسرهای بزرگی به همراه داشته باشد، زیرا برخلاف گذشته پلاک متعلق به خودرو نیست و مادام‌العمر به نام شخص صادر می‌شود، به همین دلیل چنانچه تخلفی با پلاک صورت بگیرد صاحب آن باید پاسخگو باشد.

ابتدای در ورودی باید با پرداخت هزار تومان، قبض پارکینگ تهیه کنید. روی این قبض شماره پلاک جدید و قدیم خودرو ثبت می‌شود، از این برگه باید بخوبی نگهداری کنید، زیرا هنگام خروج نیز شماره جدید پلاک شما روی آن نصب شده و انتظامات آن را از شما تحویل می‌گیرد. افزون بر این روی این برگه شماره باجه‌ای که شما باید به آن مراجعه کنید نیز نوشته شده، بنابراین وقتی این برگه را گرفتید خودروی خود را در حیاط مرکز تعویض پلاک پارک کرده و به سمت سالن آن حرکت کنید. در این مرحله باید مدارک خود را به باجه‌ای که موظف است به پرونده شما رسیدگی کند، تحویل دهید.

سالن اصلی تعویض پلاک، سالن بزرگ مستطیل شکلی است که باجه‌های کوچک زیادی در اطراف آن ساخته شده، درون این باجه‌ها چند نفر مسئول رسیدگی به درخواست مراجعه‌کنندگان هستند. در ابتدای ورودی سالن نیز باجه‌های خلافی و پست قرار دارند. در گوشه‌های شمالی سالن نیز چند دستگاه خودپرداز و دستگاه کارتخوان قرار داده شده تا مراجعه‌کنندگان با استفاده از آن بتوانند خلافی خود را پرداخت کنند.

بعد از این که به باجه مشخص شده مراجعه کردید، کارمندان آنجا مدارک شما را تحویل گرفته و از آنها کپی تهیه می‌کنند. به این شکل پرونده‌ای برای شما تشکیل می‌شود که با تکمیل آن کار شما نیز در این مرکز به پایان می‌رسد. نکته ضروری در این مرحله این است که اگر متولد شهر تهران نیستید، باید برای احراز سکونت خود مدرک ارائه دهید. زیرا در غیر این صورت پلاک با توجه به شهرستان محل تولد شما صادر می‌شود.

پس از این که تمام مدارک را به کارشناسان باجه تحویل داده و آنها مدارک شما را تائید کردند، نوبت به رفت و آمد به حیاط مرکز تعویض پلاک می‌رسد. برگه‌ای در اختیار شما قرار می‌گیرد که روی آن مراحل کاری که باید انجام دهید درج شده است، برای نمونه ابتدا باید به حیاط مرکز تعویض پلاک مراجعه کنید. آنجا کارشناسان مرکز اصالت خودروی شما را بررسی می‌کنند. به این شکل که شماره شاسی و موتور خودروی شما را بررسی می‌کنند تا از سرقتی نبودن آن اطمینان حاصل شود. پس از این مرحله، پلاک خودروی شما فک می‌شود. از این مرحله به بعد شما باید پلاک خودرو را نیز به همراه دیگر مدارک مورد نیاز با خود همراه داشته باشید.

به گزارش پاراف به نقل از جام جم، پس از این که فرم بازدید فنی خودرو از سوی کارشناس مربوطه مهر شد، دوباره باید به سالن تعویض پلاک و باجه‌ای که برایتان از قبل مشخص شده برگردید. در این مرحله باید کارت عابر بانک خود را به کارشناسان بدهید تا آنها 50 هزار تومان هزینه نقل و انتقال خودرو را از حساب شما کم کنند. البته باید در ادامه هزینه‌های دیگری مانند 7500 تومان هزینه پست یا هزینه گرفتن برگه خلافی را نیز پرداخت کنید.

پس از پرداخت خلافی و تکمیل پرونده سند سبز جدیدی برای شما صادر می‌شود که روی آن شماره پلاک جدیدتان ثبت شده است. برخی تصور می‌کنند کارمندان باجه می‌توانند در تعیین پلاک زوج و فرد نقش داشته باشند، اما همه شماره‌ها را سیستم مشخص می‌کند. جالب است بدانید شمارها به ترتیب صادر نمی‌شود یعنی ممکن است بعد از عدد 2 نوبت به عدد 7 برسد.

پس از پایان کارها در سالن تعویض پلاک، شما به انبار پلاک راهنمایی می‌شوید. یادتان باشد پلاک‌های قدیمی را در این مرحله باید تحویل داده و به جای آن پلاک جدید بگیرید. در مرکز تعویض پلاک اتحاد انبار پلاک بین سالن اصلی و محوطه بازدید خودرو قرار دارد. اگر پلاک جدیدی برای شما صادر شده باشد خیلی زود پلاک خود را تحویل می‌گیرید، بعد از گرفتن پلاک‌ها نیز باید به محل نصب پلاک مراجعه کنید برای این کار همان افرادی که در حیاط مجموعه پلاک قدیم شما را از روی ماشین فک کردند، کار نصب را انجام می‌دهند. باید توجه کنید بابت این کار نباید هزینه‌ای پرداخت کنید.

پس از نصب هر دو پلاک روی خودرو با برگه پارکینگی که ابتدای ورود به مجموعه در اختیارتان قرار گرفته، به در خروجی مرکز مراجعه کنید. در این مرحله شماره پلاک جدید شما با پلاکی که روی خودرو نصب شده مطابقت داده شده و به شما اجازه خروج داده می‌شود.

برای احراز محل سکونت چند فاکتور گنجانده شده است مانند اصل سند منزل مسکونی (به نام خود، همسر یا والدین) به همراه فیش جدید آب،برق یا گاز؛ اجاره نامه چهاربرگی هالوگرام دار با کد رهگیری که اعتبار داشته باشد. این مدرک می‌تواند به نام خود،همسر یا والدین شخص مراجعه‌کننده باشد؛ جواز کسب تهران؛ نامه اشتغال به تحصیل فرزندان که به تائید آموزش و پرورش منطقه رسیده باشد با ذکر نشانی منزل مسکونی؛ نامه اشتغال به کار از ارگان دولتی برای کارمندان رسمی و نظامیان و تمام دفترچه‌های درمانی صادره از شعبه شهرستان محل سکونت که اعتبار داشته باشد، مدارکی است که برای احراز محل سکونت می‌توان به کارشناسان مرکز تعویض پلاک ارائه داد.

اصل شناسنامه سبز مالکیت، اصل کارت وسیله نقلیه، اصل سند فروش کارخانه سازنده، گواهی مفاصا حساب، اصل کارت ملی و شناسنامه خریدار و فروشنده (اگر فروشنده حضور ندارد وکالتنامه معتبر) و مدرک لازم برای احراز سکونت برای متولدین شهرستان برخی از مدارک مورد نیاز است که باید هنگام مراجعه به مراکز تعویض پلاک به همراه داشته باشید. البته باید یادآور شد برای انجام تعویض پلاک باید هزینه‌ای نیز پرداخت کنید. به همین دلیل داشتن عابر بانک نیز برای مراجعه‌کنندگان ضروری است، زیرا باجه‌های مراکز تعویض پلاک به دستگاه‌های کارتخوان مجهز هستند و مراجعه‌کنندگان می‌توانند به‌راحتی هزینه خدماتی را که می‌گیرند، پرداخت کنند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here