مشکل داریم متولی نداریم! نخبه و شایسته داریم اما شایسته سالاری نداریم!

از عوامل داخلی در ایجاد مشکلات می‌توان به انواع کارشکنی‌ها و عدم توجه به برنامه‌ریزی‌های دقیق اشاره کرد. از سوی دیگر عدم توجه به نیازهای مردم و انواع سوء‌استفاده هایی که وجود دارد، همگی نقش مهمی در ریشه بسیاری از مشکلات دارند.

به گزارش هم‌رده به نقل از قانون، از طرف دیگر، رانت خواری و سوءاستفاده مالی باعث شده تا اکنون شاهد بسیاری از گرفتارهای‌ها باشیم. همه این مسائل وقتی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند فشار زیادی را بر دوش مردم تحمیل می‌کنند که نمی‌توان آن‌ها را انکار کرد. در این میان بیشتر از همه، قشر آسیب پذیر جامعه متضرر می‌شود. کارگران و کشاورزان همان گروهی هستند که با چنین اتفاقاتی بیشترین ضربه را می‌خورند. برای از بین بردن هر یک مشکلات اقتصادی یا اجتماعی و حتی سیاسی باید برنامه‌ریزی دقیقی انجام شود.

این در حالی است که به جای برنامه‌ریزی مناسب و استفاده از نظرات کارشناسی، بیشتر برنامه‌ها با عجله تهیه می‌شوند. اما یادمان باشد که کشور ما از منابع و پتانسیل‌های قوی و خوبی در بیشتر زمینه‌ها برخوردار است و در صورت به‌کارگیری مدیران خوب و ایجاد وحدت در میان احزاب مختلف می‌توان بسیاری از این گرفتاری‌ها را از بین برد.

اینکه بخواهیم قصور را گردن یکدیگر بیندازیم، به نوعی رفع مسئولیت است که این کار اشتباه باید به طور کلی از تصمیم‌گیری‌ها حذف شود، زیرا در این‌صورت کشور از روی هوا و هوس و توصیه و سفارش افراد اداره می‌شود که این مساله در حل گرفتاری نقشی نخواهد داشت و نیازهای کشور و مردم در این صورت تامین نمی شود. ما در رأس برنامه‌های خود سایه رهبری را داریم و باید از این توان استفاده کنیم.

از طرف دیگر اگر تصمیم گیری‌ها، نظر کارشناسانه وجود داشته باشد در این صورت مجلس نیز از لوایح حمایت می‌کند و با تصویب قوانین مناسب بسیاری از معضلات از میان برداشته می شود. یکی از اشکالات اساسی که اکنون در ایجاد بسیاری از گرفتاری‌ها نقش دارد این است که قوانین بعد از تصویب در مجلس و تایید شورای نگهبان به درستی اجرا نمی‌شوند.

در این صورت تنها فشار متوجه جامعه شده و این مردم هستند که ضرر می‌کنند. باید گفت که اصل نظام ما ایراد ندارد و این افراد هستند که با قرار گیری در جناح‌های مختلف ریشه مشکلات را بررسی نمی‌کنند و این مساله شرایط را خراب کرده است. این در حالی است که در زمان جنگ کسی به مباحث سیاسی و جناحی فکر نمی‌کرد و همه در فکر ایجاد رفاه برای جامعه بودند. در حال حاضر نیز زمان مناسبی است تا همه درگیری‌های جناحی کنار گذاشته شود و دست در دست هم برای مستضعفان اقدامی اساسی انجام داد.

مشکل داریم متولی نداریم!

نبود نهادهای نظارتی مناسب و بدون رنگ‌های سیاسی، فعالیت‌های فراوان نهادهای نظارتی موازی و دخیل بودن نگاه‌های منفعتی با رویکردهای مختلف در بررسی و ریشه‌یابی‌های معضلات از مسائل مهمی است که سبب می‌شود مشکلات از اساس واکاوی نشوند.

این رویه شاید در کوتاه‌مدت تاثیر خاصی نداشته باشد و به چشم نیاید ولی بی شک در ادامه و با توجه به آ‌نکه معضلات فراوانی برای معیشت مردم به وجود می‌آورد، می‌تواند بحران‌های اجتماعی را برای کشور ایجاد کند که آینده خوشی نیز ندارد.

توجه مسئولان به منافع شخصی مشکل‌ساز شد

ریشه مشکلات کشور به دلیل زیاده خواهی مسئولان است. از زمانی که در جامعه رسم شد تا افراد به فکر داشتن خانه بزرگ‌تر و تجملات بیشتر باشند، معضلات یکی پس از دیگری از راه رسیدند و زندگی برای مردم عادی سخت‌تر شد. اینکه مسئولان به فکر منافع شخصی خود باشند کم کم تبدیل به یک بیماری اپیدمیک شد و روزبه‌روز افراد بیشتری به سمت داشتن این نوع زندگی حرکت کردند.

حالا سال‌های زیادی از این اتفاق می‌گذرد و بزرگ‌ترین معضل جامعه ما همین نگاه زیاده‌خواهی افراد است که از فردی به فرد دیگر سرایت کرده است. خروجی این نوع زندگی نیز ایجاد اختلاف طبقاتی و فاصله گرفتن افراد از یکدیگر است.

این در حالی است که باید به جای این نوع نگرش زیاده خواهی، مسئولان به فکر بازگرداندن معنویات به جامعه باشند و با متخلفان در ایجاد این فاصله‌های طبقاتی برخورد کنند. باید توجه کرد که در هیچ جای دنیا این همه راحت طلبی وجود ندارد و بهتر است تا قوانین مناسبی برای رفع این معضل تدوین شود و حتی برای اجرای این قوانین نیز حساسیت در میان مسئولان وجود داشته باشد.

اینکه مسئولان همیشه در تلاش بوده اند تا قصور را متوجه یکدیگر کنند، شاید به این دلیل است که هر کسی در هر جایی که کاری انجام داده است به این فکر کرده که کارش بدون اشکال است. البته ریشه این نوع نگرش برمی گردد به اینکه دولت بسیار بزرگ است و سیستم دولتی باید کوچک‌تر شود.

این در حالی است که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته وضعیت به گونه دیگری است. برای مثال در آمریکا با آن همه وسعت و بزرگی تنها ۸۰۰ هزار نفر حقوق بگیر دولت هستند. در ژاپن نیز تنها ۴۰۰ هزار نفر از دولت حقوق دریافت می کنند. اما در ایران ما هفت میلیون نفر پیمانکار دولتی داریم و این باعث شده تا شاهد مشکلات بیشتری باشیم.

اما باید توجه کرد که ایران از منابع خوبی برخوردار است و اگر دولت کوچک شود، بخش زیادی از معضلات حل خواهد شد. در کنار توجه به مساله کوچک کردن مسئولیت های دولتی باید هر کسی که اشتباهی می‌کند و زمینه ساز ایجاد زیانی می شود، خودش تاوان آن را پرداخت کند. این در حالی است که در حال حاضر هیچ فردی با وجود اشتباهاتی که انجام داده از جیب خود هزینه پرداخت نکرده است و این جای نقد دارد.

چرا که افراد باید خودشان برای انجام کارهای‌شان پاسخگو باشند و هزینه بپردازند. نمونه این اتفاق در بخش ورشکستگی موسسات مالی مشاهده شد که به جای اینکه مدیر آن بخش‌ها خسارت بدهد، از جیب بیت المال این هزینه پرداخت شد. با ایجاد درگیری‌های سیاسی بهره‌وری کارها کاهش می‌یابد و سودی که باید از یک بخش به‌دست می‌آمد، از بین می رود و تولید تمام توان خود را برای سوددهی از دست می‌دهد.

مدیران بر اساس شایسته سالاری انتخاب نمی شوند

ریشه اصلی مشکلات کشور این است که در بحث مدیریت، افراد بر اساس شایسته سالاری انتخاب نشده اند. در کنار عدم رعایت شایسته سالاری در انتخاب افراد در پست‌های مدیریتی، بیشتر نگاه مدیران بخشی و منطقه‌ای است و این باعث شده تا جامعه درگیر گرفتاری‌های زیادی باشد. با چنین روشی وقتی مدیران اقدام به تصمیم گیری در بخش‌های مختلف می کنند، مشکلات زیادی در کشور ایجاد می شود.

عدم مدیریت یکپارچه نیز یکی از نکات دیگری است که در کنار عدم توجه به شایستگی افراد، در ایجاد بسیاری از مشکلات جامعه نقش دارد. از سوی دیگر متاسفانه افرادی که در پست‌های مدیریتی قرار می‌گیرند، نگاه نادرستی به مسائل جامعه دارند و فکر می‌کنند در صورت تخریب دیگری می‌توانند از خود در میان عام و خاص قهرمان بسازند.

این در شرایطی است که مدیران در صورت ارتکاب هر گونه اشتباهی به هیچ عنوان زیر بار اشتباه خود نمی روند و ادعا می‌کنند که اشکالی بر آن‌ها وارد نیست، این افراد به جای اینکه دغدغه حل مشکلات مردم را داشته باشند تلاش می کنند تا بخش های دیگر را تخریب کنند.

یکی از ضعف‌های مدیریتی این است که در بسیاری از بخش‌ها، همه افراد مسائل و مشکلات را نقد می‌کنند و کمتر کسی به فکر پاسخ‌گویی مناسب به گرفتاری های جامعه است.

اما این نکته را نباید فراموش کنیم که هر فردی در هر پستی که در آن فعال است و در آن زمینه شاهد گرفتاری هستیم، وظیفه دارد تا پاسخ‌گو باشد. نکته مهم‌تر این است که هر یک از مسئولان باید پاسخگوی مشکلات ایجاد شده در هر زمانی باشند، یعنی هر فردی که در حال حاضر در سمتی فعال است، یا افرادی که در گذشته در یک سمتی ویژه فعال بوده اند، وظیفه دارند تا در زمینه مشکلات آن بخش پاسخ مناسبی را بدهند.

برای حل مسائل باید یک نفر پرچمدار باشد

برای حل همه این مسائل باید یک نفر پرچمدار باشد تا بر اساس دستورات او عمل کرد. در این زمینه رهبری خردمند داریم که باید پشت سر او حرکت کنیم تا از بحران‌های سیاسی و اجتماعی خود را رها کنیم.

این موضوع تا به حال اتفاق افتاده و زیر پرچم رهبر کبیر اسلام حرکت کردیم و حالا نیز با دستورات مقام معظم رهبری در حال حرکت هستیم.

اگر در غیر این صورت عمل کنیم و نگاه جناحی به مسائل داشته باشیم در زمینه رفع مشکلات به نتیجه نمی رسیم و تفرقه‌های ایجاد شده، زمینه را برای ایجاد مشکلات فراهم خواهد کرد. بنابراین تنها نکته مهم توجه به ولایت و پیروی از آن است.

از طرفی باید فعالیت هر فردی در حوزه کاری خودش باشد و مسئولان سعی نکنند قصور را متوجه یکدیگر کنند. اگر فعالیت هر کسی در چارچوب حوزه کاری انجام شود و هر مسئولی از تمامی توان ظرفیتی خود برای حل مشکلات به صورت ریشه‌ای استفاده کند، در این صورت بی‌شک اتفاق های خوبی می افتد و بر اساس پیروی از ولایت عمل کرده ایم.

این در حالی است که با هر گونه کشمکش و درگیری‌های سیاسی کار کمتری انجام می شود و مردم در این میان متضرر خواهند شد. در این صورت مسئولانی که به صورت ناکارآمد عمل کرده‌اند، به جای توجه به مشکلات مردم تنها به فکر این می شوند که ناکارآمدی خود را پوشش دهند. به واسطه کشمکش سیاسی است که می توان کرسی ریاست را حفظ کرد.

در حال حاضر برخی از نهادها و دستگاه‌ها در کشور وجود دارند تا بدون هر گونه جهت‌گیری سیاسی ریشه مشکلات را برای مردم بیان کنند. برای مثال رهبری، بسیج و سپاه جزئی از مواردی هستند که بدون هیچ گونه موضع سیاسی در صدد رفع مشکلات مردم هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.