فنآوری اطلاعات یا همان آی تی IT چیست؟

فناوری اطلاعات (IT) یک بخش تجاری است که با محاسبات، از جمله سخت افزار، نرم افزار، ارتباطات راه دور و عموما هر چیزی که در انتقال اطلاعات یا سیستم هایی که ارتباط برقرار می کنند، مرتبط است.

آی تی حد و مرز ندارد

IT شامل چیزهای زیادی است به عنوان مثال، یک بخش فناوری اطلاعات در یک شرکت را ببینید. بسیاری از افراد دارای مشاغل مختلف و مسئولیت های متنوع هستند. این مسئولیت ها از نگه داشتن سیستم ها و داده ها به منظور حفظ شبکه ها و اجرای آنها است. افرادی هستند که داده های ورودی، افرادی که پایگاه های داده را مدیریت می کنند و افرادی که برنامه نویسی می کنند وجود دارد.

فناوری اطلاعات همچنین شامل مدیریت داده ها است، چه در متن، صدا، تصویر، صدا و چه در قالب دیگری. همچنین می تواند موارد مربوط به اینترنت را شامل شود. این به معنای کاملا جدید IT است، زیرا اینترنت قلمرو و بستر پیش روی آی تی است. فناوری اطلاعات انتقال داده ها را شامل می شود، بنابراین منطقی است که اینترنت بخشی از فناوری اطلاعات باشد. IT به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده و همچنان به عرصه های جدید گسترش می یابد.

نرم افزار و سخت افزار IT

IT شامل چند لایه از تجهیزات فیزیکی (سخت افزار)، مجازی سازی و مدیریت یا ابزار اتوماسیون، سیستم عامل ها و برنامه های کاربردی (نرم افزار) مورد استفاده برای انجام کارهای اساسی است. دستگاه های کاربر، لوازم جانبی و نرم افزاری، مانند لپ تاپ ها، گوشی های هوشمند و حتی تجهیزات ضبط، می توانند در دامنه فناوری اطلاعات گنجانده شوند. IT همچنین می تواند به معماری، روش شناسی و مقررات استفاده و نگهداری داده ها اشاره کند.

چرخه تجاری در آی تی

برنامه های کاربردی تجاری عبارتند از پایگاه های داده مانند SQL Server، سیستم های معاملاتی مانند ورود به سیستم در زمان واقعی، سرورهای ایمیل مانند Exchange، سرورهای وب مانند Apache، مدیریت ارتباط با مشتری و سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی. این برنامه ها دستورالعمل های برنامه ریزی شده ای را برای دستکاری، تحکیم، پراکنده شدن یا غیره بر روی داده ها برای یک هدف تجاری اجرا می کنند.

سرورهای کامپیوتر برنامه های کاربردی تجاری را اجرا می کنند. سرورها در میان یک یا چند شبکه تجاری، با مشتریان و سرورهای دیگر ارتباط برقرار می کنند. ذخیره سازی هر گونه تکنولوژی است که اطلاعات را به عنوان اطلاعات نگه می دارد. اطلاعات می تواند هر نوع شامل داده های فایل، چندرسانه ای، داده های تلفنی و داده های وب، داده ها از سنسورها و یا فرمت های آینده را داشته باشد. ذخیره سازی شامل حافظه دسترسی تصادفی (رم) و همچنین نوار غیر فرمت، هارد دیسک و درایوهای فلش حالت جامد است.

معماری فناوری اطلاعات به صورت مجازی سازی و محاسبات ابری تکامل یافته است، در حالیکه منابع فیزیکی به صورت پراکنده و متفاوتی به منظور تطابق با نیاز برنامه کاربردی مورد استفاده قرار می گیرند. ابرها ممکن است در مکانهای مختلف توزیع شوند و با دیگر کاربران فناوری اطلاعات به اشتراک گذاشته شوند، یا در یک مرکز داده شرکتی قرار داشته باشند، یا ترکیبی از هر دو باشند.

یک تیم از مدیران و سایر کارکنان فنی، زیرساخت و امکانات IT شرکت را مدیریت می کند. تیم های فناوری اطلاعات به طیف گسترده ای از مهارت ها و دانش تخصصی و تخصصی مربوط به پشتیبانی از تجهیزات، برنامه ها و فعالیت ها بستگی دارد. پیمانکاران شخص ثالث و پرسنل پشتیبانی فناوری اطلاعات IT تیم را تقویت می کنند.

تنوع و انعطاف آی تی

حرفه فن آوری اطلاعات بسیار متنوع است: کارکنان فناوری اطلاعات می توانند در زمینه هایی مانند توسعه نرم افزار، مدیریت برنامه، پشتیبانی سخت افزاری دسکتاپ، سرور یا سرور ذخیره سازی و معماری شبکه تخصص داشته باشند. بسیاری از کسب و کار به دنبال متخصصان فناوری اطلاعات با مجموعه مهارت های مختلف هستند.

فناوری اطلاعات چیست؟

فناوری اطلاعات (IT) به استفاده از فناوری رایانه برای مدیریت اطلاعات اشاره دارد. زمینه فناوری اطلاعات شامل تمام نرم افزارهای کامپیوتری، سخت افزار و دستگاه های مرتبط با پردازش، انتقال، ذخیره و انتشار داده ها می باشد، چه در رایانه، گوشی هوشمند، تلویزیون یا سایر رسانه ها. هر بار که یک آهنگ را دانلود میکنید، یک فیلم را پخش میکنید، ایمیل خود را بررسی میکنید یا یک جستجو در وب انجام میدهید، به خدمات فناوری اطلاعات دسترسی خواهید داشت. محدوده مطالعاتی که در داخل فناوری اطلاعات قرار دارند شامل توسعه پایگاه داده، شبکه کامپیوتری، مهندسی نرم افزار، تجزیه و تحلیل داده ها و موارد دیگر است.

مشاغل در فناوری اطلاعات

زمینه مدیریت فناوری اطلاعات به سرعت در حال افزایش است و بخشی از آن به دلیل گسترش دستگاه های هوشمند و اینترنت است. اداره آمار کارگری ایالات متحده نرخ رشد اقتصادی ۱۵٫۴ درصدی را در کارکنان فناوری اطلاعات بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۴ برآورد می کند.

مهندسی فناوری اطلاعات شامل بسیاری از موقعیت ها و مهارت های مختلف است که توسط بسیاری از کارفرمایان درخواست شده است.

یک موقعیت شروع مشترک در زمینه فناوری اطلاعات، یک متخصص پشتیبانی است. کارکنان در سطح ابتدایی با ارائه پشتیبانی فنی، عیب یابی مسائل مربوط به عملیات IT و نگهداری زیرساخت های IT و ایجاد و راه اندازی شبکه مشغول به کار هستند.

سایر مشاغل برتر در این زمینه عبارتند از: مدیر فناوری اطلاعات، مدیر عامل شبکه، متخصص امنیت اطلاعات، تحلیلگر شبکه، مدیر سیستم اطلاعات.

دنیای فناوری اطلاعات با سرعت در حال رشد است و داشتن مهارت ها و تجربه های مناسب می تواند به شما کمک کند مسیری را برای حرفه ای پر سود تبدیل کنید.

تاریخچه آی تی

فن آوری اطلاعات اصطلاحا توسط Thomas L. Whisler و Harold J. Leavitt در مقاله ۱۹۵۸ منتشر شده در بازنشستگی کسب و کار هاروارد تهیه شده است. فقط ۵۰ سال پیش، این اصطلاح به ندرت شناخته شده بود، مگر کسانی که در سازمان های بزرگ مانند بانک ها و بیمارستان ها که نیاز به ذخیره داده داشتند کار می کرد. در آن زمان، اصطلاح فناوری اطلاعات تنها برای توصیف روند ذخیره اطلاعات استفاده شد.

برنامه نویسی کامپیوتر و توسعه نرم افزار توسط ریاضی دانان و دانشمندان کامپیوتر انجام شد، زیرا انجام آن توسط متخصصین دیگر بسیار پیچیده بودند. در آن زمان، هیچ چیزی مانند مدرک یا گواهی در فن آوری اطلاعات وجود نداشت و کسب و کارها نیازی به بخش های بزرگ IT نداشتند. هیچ شبکه متصل، ماموریت سرور یا سیستم های کامپیوتری پیچیده وجود نداشت. تلفن، فکس و پست الکترونیکی به طور معمول وسیله های اصلی ارتباط بود.

اما با حذف کاغذ و بورکراسی های مرسوم، افزایش کامپیوترها و افزایش استفاده از اینترنت در چند دهه گذشته، فناوری اطلاعات به یک نام پرتکرار تبدیل شد. زمان گذشت، شرکت ها مزایای سیستم های اطلاعاتی را دیدند و جهان به عصر اطلاعات منتقل شد.

استفاده مدرن از سیستم های اطلاعاتی

امروزه اکثر شرکت های بزرگ با استفاده از سیستم های اطلاعاتی زنده مانده اند. آنها ایمیل های داخلی، بازاریابی از طریق وب، مدیریت وب سایت های تجارت الکترونیک و ذخیره و ردیابی داده ها را به صورت آنلاین ارسال می کنند. از بزرگترین شرکتهای کوچک تا کوچکترین کسب و کارهای خانگی، به شدت به سیستم های اطلاعاتی در جهان گسسته و رقابتی کسب و کار وابسته هستند. کسانی که با بهترین و جدیدترین فن آوری ها هستند، کسانی هستند که رشد می کنند و کسانی که در گذشته گیر کرده اند، پشت سر گذاشته می شوند.

کارشناسان فناوری اطلاعات

کسانی که در زمینه فناوری اطلاعات با سازمانها و کسب و کارها کار می کنند برای ایجاد سیستم های کامپیوتری و شبکه های قابل قبول و ارائه پشتیبانی مداوم و عیب یابی در صورت نیاز، که ممکن است شامل کار با فایروال ها، دستگاه های ذخیره سازی رسانه ها، پایگاه های داده، اینترانت، وب سایت ها، سرورها و … باشد.

آینده آی تی

بی شک آینده از آن آی تی و مشاغل درگیر با ان است. چیزی که دیروز بی ارزش جلوه می کرد و یا روش آنجام دادن آن به گونه ای دیگر بوده، با آی تی دستخوش تغییر و تحول شده و با آنچه در گذشته بوده کامل متفاوت و ناشناخته خواهد بود.

در آی تی به دنبال مدرک نباشید. تخصص پیدا کنید و خود را در تلاطم دوره های کوتاه مدت و بلند مدت آموزشی حضوری و غیر حضوری قرار دهید. بی شک آینده متخصصین را بهتر خواهد شناخت و بازار ازآن آنها خواهد بود.

فناوری اطلاعات یک زمینه گسترده است. این مربوط به تمامی جنبه های مدیریت و پردازش اطلاعات الکترونیکی است، به ویژه در دنیای کسب و کار، که کامپیوترها برای مدیریت داده حیاتی هستند. در محیط رقابتی امروز، تقریبا هر استراتژی کسب و کار شرکت بر استفاده از سیستم های اطلاعاتی برای موفقیت و رشد به آینده متکی است. به همین علت، متخصصان فناوری اطلاعات ارزش های اعضای سازمان هایی هستند که درگیر آن هستند و نیاز به کارشناسان متخصص فناوری اطلاعات همچنان افزایش می یابد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.