راه و رسم تحمل کردن بی ادب ها چگونه است؟

0

پاراف راه و رسم تحمل کردن بی ادب ها چگونه است؟ : شاید در کنار شما و یا در طول روز با انسانهای بی ادبی برخورد داشته اید. شاید اگر جزیره‌ای‌ بود که می‌شد همه آدم‌های بی‌ادب را آن‌جا جمع کرد همه خوشحال‌تر بودیم. اما مسئله این است که بیشتر آدم‌های بی‌ادب همیشه این‌گونه نیستند و فقط در شرایطی بی‌ادب می‌شوند. همچنین برخی رفتارها در بعضی سنت‌ها بی‌ادبی تلقی می‌شود، در حالی که خیلی‌ها آن رفتار را چیز ساده‌ای می‌دانند. برای همین است که یک آدم بی‌ادب می‌تواند یک روز ما را خراب کند. با این شرایط راه و رسم تحمل کردن بی ادب ها چگونه است؟

* شما هم بعضی وقت‌ها بی‌ادب می‌شوید
حالا امروز نه، ولی شما هم بعضی وقت‌ها بی‌ادب می‌شوید و البته آدم بدی نیستید. دفعه بعدی که کسی با شما بی‌ادبانه برخورد کرد، یادتان باشد که او هم انسان است و ممکن است آدم بدی نباشد و منظور بدی نداشته باشد. سعی کنید با یک رفتار بی‌ادبانه سراغ گزینه‌هایی مثل قطع رابطه و اینها نروید. یادتان بیاید که شما نیز بعضی‌ وقت‌ها رفتار مشابهی انجام داده‌اید و بعد از آن با خودتان می‌گفتید که ای کاش طرف مقابل رفتار من را فراموش کند.

* به خودتان نگیرید
حتی اگر کسی درباره شخص شما نظر بی‌ادبانه‌ای داد، به جای اینکه ناراحت شوید، سعی کنید انتخاب دیگری داشته باشید. سریع خودتان را مقصر ندانید و منفعل نباشید. وقتی طوری رفتار کنید که انگار این مسئله، مشکل خود اوست، نه شما، او را خلع سلاح کرده‌اید. با این کار به بقیه نیز نشان می‌دهید که کسی که باید شرمنده شود فرد بی‌ادب است؛ نه شما. بعضی آدم‌ها عادت کرده‌اند با بی‌ادبی آدم‌های خجالتی را در حالت انفعال قرار دهند.

* بفهمید چرا
هر کسی به دلیلی بی‌ادبی می‌کند. شاید روز بدی داشته، عجله داشته و وقتی برای رعایت اصول اخلاقی نداشته و بدون رعایت پیش‌زمینه مناسب حرفش را زده. شاید اصلاً نمی‌فهمد که کارش بی‌ادبی است. تا نپرسید نمی‌فهمید. البته مسلماً این دلیل‌ها مجوزی برای بی‌ادبی نیست. اما می‌توانید آرام باشید و خیلی ساده و خونسردانه بپرسید «به نظرم این رفتار بی‌ادبانه است. چرا این‌گونه رفتار می‌کنی؟»

* عمق را بکاوید
اگر کسی با شما بی‌ادبی کرد سعی کنید شرایط را به طور عینی بررسی کنید. دقیقاً چه گفت، منظور خاصی داشت یا نه. با این کار می‌بینید که اکثر بی‌ادبی‌ها منظور خاصی ندارند و می‌توانید نادیده بگیریدشان. در مواقع محدودی هم که رفتار بی‌ادبانه منظور خاصی دارد، با همین دقت می‌توانید ریشه ماجرا را پیدا کنید و به جای اینکه با یک جمله خاص درگیر شوید، می‌توانید درباره مسئله اصلی بحث کنید.

* آتش بیار معرکه نشوید
اگر کسی با شما بی‌ادبی کرد سرش داد می‌کشید؟ این کار را نکنید. با این کار شما هم عضوی از باشگاه بی‌ادب‌ها می‌شوید و ماجرا بالا می‌گیرد. فرو نشاندن خشم در چنین شرایطی خیلی سخت است. اما اگر بتوانید بر این خشم آنی غلبه کنید و وارد دعوا نشوید، احتمالاً می‌توانید کار کنید که طرف از رفتار بی‌ادبانه‌اش شرمنده شود و همه چیز به خیر و خوشی تمام شود. وقتی شما هم در جواب بی‌ادبی، بی‌ادبی کنید فرقی با طرف مقابل نخواهید داشت.

* بگذار و بگذر
رفتار بی‌ادبانه مضر است. برای همین سعی کنید خیلی سریع خودتان را از چنین شرایطی بیرون بکشید. حتی اگر طرف مقابل همچنان مشغول صحبت کردن با شماست، بعد از اینکه به او تذکر دادید رفتارش درست نیست، راه‌تان را کج کنید و بروید. اگر غریبه است که دیگر هیچ‌وقت با او برخورد نخواهید کرد. اگر هم شخص بی‌ادب دوست یا همکارتان است، به زودی خواهد فهمید که بی‌ادب بودن برایش فایده‌ای ندارد و با ادامه این رفتار دیگر کسی دور و برش نخواهد ماند. شاید هم سرش به سنگ بخورد و بعداً از شما عذرخواهی کند.

* پیشنهاد کمک بدهید
برخی بی‌ادبی‌ها از بی‌اخلاقی ناشی می‌شود. اما گاهی اوقات، فردی که به شما اهانت می‌کند در کاری وامانده شده و به سیم آخر زده. اگر در چنین مواقعی به او پیشنهاد کمک بدهید و مشکلش را حل کنید، می‌بینید که رفتار بی‌ادبانه او خیلی سریع به رفتاری خاضعانه تبدیل می‌شود و با شرمندگی از شما تشکر می‌کند. البته فقط وقتی پیشنهاد کمک بدهید که بدانید همان موقع واقعاً کاری از دست‌تان برمی‌آید و می‌توانید مشکل طرف مقابل را حل کنید.

* بی‌ادبی یک عادت است
بعضی آدم‌ها به این دلیل بی‌ادب‌اند که به این کار عادت کرده‌اند و همیشه و با همه همین‌گونه برخورد می‌کنند. وقتی به بی‌ادبی عادت کنید، درست رفتار کردن خیلی سخت می‌شود، حتی اگر واقعاً بخواهید با کسی مودبانه برخورد کنید. چنین بی‌ادبی‌های از سر عادت را نباید به خودتان بگیرید. شما تقصیری ندارید. طرف مقابل عادت کرده که این‌گونه رفتار کنید.

* تلاش بی خود نکنید
اگر کسی بخواد بی‌ادب باشد نمی‌توانید ادبش کنید. در واقع خیلی وقت‌ها چنین تلاش‌هایی باعث می‌شود تا طرف مقابل بی‌ادبانه‌تر برخورد کند. شما وظیفه ندارید همه را ادب کنید. خیلی وقت‌ها بهتر است بپذیرید که این آدم می‌خواهد بی‌آدب باشد و این مشکل شما نیست. بگذارید خودش مشکلش را حل کند.

* مهربانی کنید
نگذارید رفتار بی‌ادبانه باعث شود شما هم بی‌ادب شود. بهترین پاسخ به رفتار بی‌ادبانه یک دوست، این است که حالت مهربانانه خودتان را حفظ کنید. به دوست‌تان فرصت دهید که آرام شود و خشمش فروبنشینید. یادتان باشد که او باید شبیه شما شود، نه اینکه شما شبیه او شوید. * ترجمه: محمد میرزایی

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here