کارمندان و کارکنان تازه استخدام چه کارهایی را باید انجام دهند؟

زندگی و کار در محیط اداری، نیاز به رعایت نکات خاص و ظریفی در ارتباط با کار و همکاران است که عدم رعایت و توجه به آنها شما یا سایرین را دچار مشکل خواهد ساخت. محل و محیط کار هم مثل هر جای دیگر قوانین و شرایط خاص خود را دارد. با رعایت این شرایط و قوانین از بروز اشتباهات و مشکلات آتی جلوگیری کرده و محیط کاری امن و آرامی را برای خود و همکاران فراهم کنیم.

کارهایی که کارمندان تازه کار باید انجام بدهند

 • خوب لباس بپوشید، مرتب و موقر ظاهر شوید. سعی کنید کفش و لباستان در عین راحتی مناسب باشد.
 • سر وقت برسید. دیر رسیدن در اولین روز تاثیر بد خود را در کل روز خواهد گذاشت. بهتر است با توجه به ترافیک و مسائل احتمالی زودتر از خانه خارج شوید.
 • با همکاران با روی گشاده و لبخندی گرم روبه‌رو شوید. محکم با آن‌ها دست دهید و هنگام معرفی به چشم‌هایشان نگاه کنید.
 • توجه به آن‌چه در اطراف شما می‌گذرد، در فهم سریع روش سازمانی به شما کمک می‌کند. به این که چطور سایر کارمندان رفتار می‌کنند، چطور با هم کار می‌کنند و چطور با مشتری رفتار می‌کنند، دقت کنید.
 • درگیر شایعات اداری نشوید.
 • در صورت اشتباه کردن عذرخواهی کنید. البته نه خیلی زیاد.
 • بعد از پایان کار، بیش‌تر بمانید و دیرتر از اداره خارج شوید. ده دقیقه بیش‌تر ماندن، این ذهنیت را ایجاد می‌کند که منتظر تمام شدن وقت اداری نیستید و نسبت به کار و شرکت متعهدید.

احساسات را در محل کار کنترل کنید

نکاتی که با کمک آنها می‌توانید جلوی احساسات منفی و عصبانیت خود را سر کار بگیرید و همچنان موفق سر کار خود باقی بمانید. همه ما با افرادی روبه‌رو شده‌ایم که کنترل احساساتشان را سر کار، از دست می‌دهند، درها را می‌کوبند، سر همکاران یا مشتری‌ها فریاد می‌زنند و چیزهایی می‌گویند که خیلی زود پشیمان می‌شوند.

 • کمی قدم بزنید تا عصبانیت‌تان فروکش کند
 • قبل از نشان دادن هرگونه واکنش، توضیح بخواهید
 • از قانون ده ثانیه‌ای استفاده کنید: هیچ عکس‌العملی نشان ندهید
 • با کسی که می‌تواند آرام‌تان کند، حرف بزنید
 • برای از بین بردن عصبانیت خود ورزش کنید
 • ببینید چه چیز باعث عصبانیت‌تان می‌شود
 • واکنش افراد دیگر را پیش‌بینی کنید
 • قبل از نوشتن هر نامه نامحترمانه کمی صبر کنید
 • برای طغیان‌های عصبی خود عذرخواهی کنید

زود از خواب بیدار شوید و زود بر سر کار حاضر شوید

افراد موفق در یک ساعت مشخص در شب به خواب می‌روند تا به خوبی بخوابند و بتوانند صبح روز از خواب بیدار شوند و به کار‌های روزمره‌ی خود برسند. ورزش سوخت‌وساز بدن را بالا می‌برد و جریان خون را در بدن شما افزایش می‌دهد و سبب شادابی شما می‌شود. پس شما با روحیه‌ی بهتر هفته‌ی خود را آغاز می‌کنید و مزیت‌ بالاتری نسبت به دیگران که ورزش نمی‌کنند دارید.

برای خواب بیشتر، موبایل خود را روی حالت اِسنوز (چرت کوتاه) نگذارید. معمولاً اولین روز کاری با ترافیک سنگین همراه است. پس زودتر بلند شوید و عادت‌‌‌های غلط خود را اصلاح کنید. همچنین وقتی زودتر از دیگران سر کار می‌روید، احساس بهتری دارید. زیرا فرصتی برای راست و ریس کردن کارها قبل از اینکه کار ساعت کاری شروع شود، دارید و قبل از سرو‌کله زندن با ارباب رجوع، می‌توانید به کار‌های روزمره خود برسید. علاوه بر این شما وقتی کار خود را زود آغاز می‌کنید، وقت اضافه برای کارهای غیر قابل پیش‌بینی و مسائل شخصی خواهید داشت.

مرتب و منظم باشید

میز‌کار و دسکتاپ کامیپوتر خود را همیشه مرتب نگاه داشته و لیست‌ کار‌‌های روزمره‌ و اهداف خود را به روز می‌کنند.

کارهایی که نباید در محیط کار انجام داد

محیط کار یک فضای خاص یا یک اجتماع کوچک با فرهنگی خاص است. بعضی کارها نباید در اداره انجام شوند. اگر خواستار سلامت و اعصاب آرام در محیط کار هستید از انجام این کارها در محیط کار خود، خودداری کنید.

 • وقت استراحت، نهار و به طور کلی فعالیت‌هایی که در محل کار مجاز به شمار می‌آیند، حد و حدودی دارند. شما نباید با پرداختن بیش اندازه به این مسائل باعث ایجاد مشکلاتی برای سایر همکاران در محیط کار شوید.
 • قبل از هر چیز لباس شما باید مناسب محیطی که در آن کار می‌کنید باشد. از پوشیدن لباس‌های نامناسب با رنگ‌های جیغ اجتناب کنید.
 • پوشیدن لباس‌های تنگ و کوتاه نه تنها شرایط کار را بر شما سخت خواهد کرد، بلکه تحمل فشار تنگی لباس برای ساعت‌های طولانی برای سلامتی شما خطرناک است. لباس‌های فرم و یک شکل بهترین نوع لباس برای محل کار است.
 • از عطر تند در محیط کار استفاده نکنید. استفاده از خوش‌بو کننده‌های بدن یک ضرورت است. با این وجود زدن عطر‌های تند که باعث اذیت و آزار همکاران در محیط کار است، خودداری کنید. عطر‌های ملایم و ارام بخش بهترین گزینه هستند و هیچ ضرروتی برای استفاده از این همه عطر‌های تند (بخصوص ادکلن‌های مردانه) برای خوش بو کردن بدن نیست.
 • آرایش کردن هم در محیط کار برای خودش حد و حدودی دارد. بعضی از افراد با چنان آرایشی به سر کار می‌روند که گویی به یک عروسی دعوت هستند. رعایت این نکته بسیار ضروری است. آرایش شما در محیط کار نباید به هیچ عنوان جلب توجه کند. وقار و منش خود را با این نوع رفتار زیر سوال نبرید.
 • به گونه‌ای ساده و راحت برخورد کنید. حد و حدود خود را بشناسید و آن را رعایت کنید. رفتار‌های مشکوک و پنهانی، صمیمیت بیش از اندازه، شوخی‌های زننده، طعنه زدن‌ها، قهر کردن، نگاه‌های مرموز و خیره و… همه باعث ایجاد شبه و شایعاتی در باره شما خواهند شد. بهتر است، راحت، صریح و آشکارا برخورد کنید تا از ایجاد هر گونه شبه و شایعه جلوگیری کنید.
 • شایعه پراکنی و از بدگویی پشت سر سایر همکاران دست بر‌دارید. هر آنچه را که می شنوید بدون توجه و تحقیق در باره صحت و درستی، آن را تکرار و پخش نکنید. درباره رفتار‌های به ظاهر مشکوک، قضاوت و پیش داوری نکنید. به طور کلی سرتان به کار خودتان باشد و بس.
 • چهره و رفتار شما در محیط کار باید شاد و آرام باشد. محیط کار جای ناله کردن، نشان دادن خشم وغم نیست. مشکلات خارج از اداره به اداره و کارکنان آن مربوط نیست. اینکه همکاران شما مجبور هستند هر روز چهره عبوس و ناله‌ و شکایات شما را بشنوند، کار پسندیده‌ای نیست. شما باید بتوانید مشکلات روحی یا جسمی خود را کنترل کنید.
 • هنگام کار تولید سرو صدا نکنید یعنی به عادت با انگشت روی میز نزنید. یا وقتی در حال فکر کردن هستید، در یک محیط بسته راه نروید. توجه کنید که هنگام راه رفتن پاشنه کفش‌تان صدا ندهد و… همه اینها، منجر به بهم ریختن اعصاب و پرت شدن حواس سایر همکاران خواهد شد.
 • هنگام صحبت با تلفن صدای خود را کنترل کنید. حتما، سعی کنید صدای شما و تلفن شما مزاحمتی برای همکاران بوجود نیاورید. این روزها، با پیشرفت تکنولوژی همه افراد به غیر از تلفن‌ روی میز اداری یک یا دو تلفن همراه با زنگ‌های مختلف نیز با خود دارند … بهتر است، در صورت امکان وقتی تلفن همراه‌تان زنگ می خورد به جای دیگری رفته یا حداقل آرام صحبت کنید تا مکالمه شما باعث اذیت و آزار بقیه کارکنان نشود. هیچ کس در محیط کار مجبور به شنیدن مکالمات شخصی یا اداری شما بخصوص داد و فریادهای شما نیست…
 • در صورت امکان پشت میز کاری خود از غذا خوردن، خودداری کنید. این مسئله قبل از هر چیز به سلامتی شما لطمه وارد می‌سازد. بعد سر و صدای ناشی از خوردن و نوشیدن شما باعث حواس پرتی کارکنان در حال کار می‌شود. برای خوردن غذا حتما به ناهارخوری یا اتاقی که برای این کار تدارک دیده شده است، بروید، تنبلی نکنید.
 • از وسایل الکترونیکی و غیر الکترونیکی اداره برای امور شخصی استفاده نکنید. وسایل اداره برای ضرورت کاری شما در اختیار شما قرار داده‌اند. درست نیست که از آنها برای نیاز‌های شخصی استفاده کنید.
 • هنگام کار با کامپیوتر، سعی کنید صدای بلند‌گوی کامپیوتر خود را کم کنید. حتی صدای کیبورد خود را هنگام تایپ کردن کنترل کنید. آرام تایپ کنید. نیازی نیست مشکلات خود را بر سر این کلید‌های بی جان به کوبید. این صدا نیز در محیط کاری آرام، ایجاد تشنج می کند.

سوال پرسیدن به اندازۀ کافی

بهترین راه یادگیری، پرسیدن سوال است و روزها و ماه های نخست، مناسب ترین فرصت برای این کار محسوب می شود. عدم اطلاع نیروی تازه فارغ التحصیل دربارۀ بسیاری از مسائل، کاملا طبیعی است و موثرترین راه برای پر کردن این خلأ، پرسیدن سوال محسوب می شود. یکی از مواردی که نیروهای جدید را از پرسش نمودن منصرف می کند، نگرانی از بابت این مسئله است که مبادا دیگران آن را فردی احمق بپندارند و یا اینکه تصور کنند او فردی گستاخ است.

فروتن و متواضع باشید

کارمندان تازه کار معمولا یک ویژگی مشخص دارند و آن هم فروتنی و تواضعی است که نسبت به سایر همکاران و به ویژه مقامات بالادستی خود دارند. در شرکت های بزرگ اصل بر این است که کارمند تازه وارد باید از قدیمی ها بیاموزد و ابا و عاری نداشته باشد از اینکه چیزهای تازه از همکاران قدیمی بیاموزد.

در واقع اهمیت فروتنی و تواضع برای کارمند تازه کار آنجا پیدا می شود که کارمند تازه کار، حتی اگر تجربه کاری هم داشته باشد، بپذیرد که خیلی چیزهای مربتط با محل کار جدید را هنوز بلد نیست و نیازمند آموختن است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.