راه و رسم چاپ پول چطور است؟

0
چاپ پول و سکه و اسکناس
چاپ پول و سکه و اسکناس

پاراف راه و رسم چاپ پول چطور است؟ : براي ورود به امنيتي ترين مکان پولي کشور نه تنها بايد گوشي همراه و دوربين و هرگونه وسيله صوتي و تصويري را قبلا تحويل بدهيد، بلکه هيچ قطعه اسکناس يا سکه اي نيز نبايد در جيبتان باشد، مسئول روابط عمومي بانک مرکزي همان ابتداي ورود با اندکي مزاح تاکيد مي کند که بايد خالي خالي شويد…اينجا چاپخانه و ضرابخانه سازمان توليد اسکناس و مسکوک بانک مرکزي است. چاپ اسکناس و ضرب سکه درکشور گرچه ممکن است به ظاهر خيلي سخت به نظر نرسد اما وقتي که وارد اين چاپخانه مي شويد و مي فهميد که چاپ قطعات اسکناس به دليل طي چندين مرحله فني وامنيتي يک ماه زمان مي برد،ديدگاهتان نسبت به موضوع چاپ پول عوض مي شود.

شايد کمتر کسي موقعي که قطعات اسکناس را در دست مي گيرد يا درجيب خود لمس مي‌کند به بومي بودن اين محصول در حال حاضر و وارداتي بودن آن قبل از سال 62 فکر کرده باشد، آذرمهر، معاون بازرگاني سازمان توليد اسکناس و مسکوک بانک مرکزي با بيان اين که چاپ اسکناس واوراق بهادار دراين چاپخانه از سال 62 آغاز شده است، تاکيد مي کند که پيشتر اسکناس هاي مصرفي در چاپخانه هاي خارج از کشور عمدتا در انگليس توليد و سپس وارد کشور مي شده است ولي اکنون تمام مراحل چاپ اسکناس در داخل کشور بومي‌سازي شده است، البته هنوز مرکب مورد نياز براي توليد اسکناس و نخ امنيتي آن از خارج وارد مي شود اما در همان چاپخانه واقع در سه راه ضرابخانه خيابان پاسداران براي توليد اسکناس مورد استفاده قرار مي گيرد.

به گفته وي دستگاه‌هاي چاپ موجود در اين چاپخانه نيز قبلا به کشور وارد شده است اما نکته مهم آن است که تمام مراحل چاپ اسکناس در داخل همين چاپخانه و تحت نظر شوراي پول و اعتبار صورت مي گيرد و هر ريالي که از اين چاپخانه خارج مي شود قبلا بايد مجوز چاپ آن از سوي شوراي مذکور صادرشده باشد.

يک قطعه اسکناس از زماني که در اين چاپخانه زير اولين مرحله چاپ افست مي‌رود تا زماني که برش زده و نمره گذاري مي شود 4 مرحله را بايد طي کند که حدود يک ماه زمان مي برد. ابتدا کاغذ مورد نياز اسکناس که پيشتر با کارگزاري نخ امنيتي در يکي از کارخانه‌هاي داخلي کشور تهيه شده است، داخل دستگاه‌هاي چاپ افست قرار مي گيرد و اولين مرحله چاپ روي آن انجام مي شود. هر ورقه چاپ اسکناس در انتهاي اين پروسه برش مي‌خورد و تبديل به 24 قطعه اسکناس مي شود. مرحله دوم حدود 6 روز بعد انجام مي‌شود که چاپ فولادي پشت اوراق اسکناس است، البته مهندس آذرمهر دليل اين فاصله زماني را خشک شدن مرکب مورد استفاده در چاپ افست ذکر مي‌کند.

حدود يک هفته بعد نيز چاپ فولادي يا همان چاپ برجسته روي اسکناس انجام مي شود. از يکي از متخصصان امر چاپ مي پرسم که چرا اين دو مرحله از چاپ را چاپ فولادي مي گويند، پاسخ آن است که براي چاپ برجسته اسکناس، ورقه‌هاي اسکناس زير دستگاه‌هايي با فشار 8 تني فولاد قرار مي گيرد. چهارمين مرحله نيز نمره‌گذاري و برش ورقه هاي اسکناس است.

نمره گذاري اسکناس نيز فرآيندي فني است که بر اساس آن هر اسکناس داراي يک عدد کسري در کنار 6 رقم صحيح نمره گذاري مي‌شود که امکان توليد يک ميليون قطعه اسکناس را در هر دوره از چاپ پول به وجود مي‌آورد و نمره روي هر اسکناس با اسکناس ديگر متفاوت مي شود به طوري که هيچ اسکناسي با دو نمره يکسان توليد نخواهد شد.

نکته جالب ديگري که توجه خبرنگاران بازديد کننده از چاپخانه سازمان توليد اسکناس را جلب مي کند، توليد ساير اوراق بهادار و امنيتي کشور نظير گذرنامه، شناسنامه و انواع چک پول است. البته دسته چک هاي بانکي دراين مکان توليد نمي شود ولي چک پول هاي جديد به ويژه 50 هزارتوماني هاي منقش به گنبد و گل دسته حرم مطهر ثامن الحجج(ع) در اين مکان قابل مشاهده است.

شناسنامه هاي جديد نيز در دو مرحله چاپ نامرئي (فلورسنت) و چاپ مرئي و فولادي انجام مي گيرد.به گفته آذرمهر توليد هرقطعه اسکناس به طور ميانگين 100 تا 110 تومان هزينه مي برد.

بعد از بازديد از چاپخانه، نوبت به ضرابخانه مي رسد؛ ساختماني در مجاورت اين مکان که به همان اندازه جنبه امنيتي دارد شايد اندکي هم بيشتر زيرا در اين مکان انواع شمش هاي طلا، نظير شمش 8 کيلويي براي توليد سکه هاي طلاي بهارآزادي، به ويژه انواع جديد آن منقش به حرم امام رضا (ع) که شامل دو و نيم بهار، پنج بهار و ده بهار آزادي است، ضرب مي شود.

شمش 8 کيلويي به دليل چگالي يا همان جرم حجمي بالاي طلا، حجم کوچکي دارد. گرچه 15 ميليمتر بيشتر ضخامت ندارد و ظاهر کوچکي دارد ولي به سختي آن را در يک دست مي گيرم و براي نگه داشتن آن مجبور به استفاده از هردو دست مي شوم. به گفته مهندس سهراب مرداني، مدير ضرابخانه بانک مرکزي توليد پولک هاي اوليه سکه هاي رايج از آلياژي شامل فلزات نيکل، مس و روي درخارج از اين ساختمان انجام مي پذيرد اما مراحل چندگانه توليد انواع سکه هاي طلا و نقره و يادبود در داخل همين ضرابخانه صورت مي گيرد.

براي توليد سکه هاي طلا ابتدا طلاي با عيار 900 درهزار درکوره هاي توليد شمش با حدود 900 درجه حرارت يا بيشتر براي ذوب اين فلز گرانبها توليد مي شود، شمش‌هاي توليد شده با استفاده از دستگاه هاي خاصي تبديل به نورد و سپس متناسب با نوع سکه تبديل به انواع پولک مي شود که اين پولک ها از طريق ضرب برجسته تبديل به انواع سکه‌هاي طلا مي شود.*خراسان.

راه و رسم چاپ پول چطور است؟

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید