نتیجه رتبه بندی معلمان و فرهنگیان چه خواهد بود؟

0
نتیجه رتبه بندی معلمان و فرهنگیان چه خواهد بود؟
نتیجه رتبه بندی معلمان و فرهنگیان چه خواهد بود؟

پاراف نتیجه رتبه بندی معلمان و فرهنگیان چه خواهد بود؟ : هیئت دولت ۲۷ اسفند سال ۹۳ نظام رتبه بندی معلمان را تصویب کرد و پس از آن ۵ اردیبهشت سال جاری از سوی معاون اول رئیس جمهوری این مصوبه ابلاغ شد. مشمولان طرح طبقه‌بندی معلمان شامل «آموزگاران، دبیران، هنرآموزان، مربیان امور تربیتی، مشاوران، مراقبان سلامت، مدیران و معاونان مدارس و مجتمع‌های آموزشی و تربیتی» هستند و در پنج رتبه «مقدماتی، پایه، ارشد، خبره و عالی» رتبه‌بندی حرفه‌ای می‌شوند.

به گزارش پاراف به نقل از مهر، مشمولانی که براساس ضوابط مصوب در یکی از این رتبه‌ها قرار می‌گیرند، به ترتیب از ۱۵، ۲۵، ۳۵ و ۵۰ درصد افزایش امتیاز حق شغل از مهر ماه سال ۱۳۹۴ برخوردار می شوند.احکام رتبه بندی از مهر ماه در حال صدور است و تا امروز ۷۰ درصد احکام رتبه بندی معلمان صادر شده است و در فیش حقوقی مهر ماه براساس رتبه‌ای که کسب کرده اند، افزایش حقوق اعمال می‌شود.

مسئولان آموزش و پرورش هدف از اجرای طرح رتبه‎بندی را افزایش انگیزه معلمان می‎دانند، در حالی که برخی کارشناسان نظام آموزشی کشور، معتقدند اجرای این طرح به عمیق‌تر شدن تبعیض‌ها دامن می‎زند.

امسال با اجرای نظام ۶.۳.۳ و حذف پایه دهم تعداد زیادی از معلمان متوسطه دوم مازاد شدند و کسری ساعات کار دارند این معلمان مجبور هستند در متوسطه اول یا ابتدایی تدریس کنند تا ۲۴ ساعت را پر کنند در غیر اینصورت بدون درنظر گرفتن سابقه ، معلم از مزایا رتبه بندی بی بهره می شود.

علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره فرمی که آموزش وپرورش تحت عنوان «فرم اطلاع رسانی به همکارانی که کسر ساعت موظف دارند» در اختیار معلمانی که باید از مقطع دبیرستان در پایه ابتدایی تدریس کنند قرار داده است و نیز درباره بند دوم آن که درباره عواقب مشکلات بعدی در رتبه بندی هشدار داده شده است،  گفت: دریافت حقوق هر همکاری در آموزش و پرورش منوط به اشتغال است. اگر فرهنگی شاغل نباشد از حقوق نیز بهره مند نمی شود.

وی با اشاره به استقرار نظام ۶.۳.۳ افزود: با توجه به اجرای نظام مذکور تعدادی از فرهنگیان مازاد هستند که باید در ۶ پایه متوسطه ساماندهی شوند.طبق دستورالعمل ساماندهی به همکاران فرهنگی ابلاغ تدریس تمام وقت شده است.

زرافشان ادامه داد: همکارانی احکام رتبه بندی شامل آنان می شود که ۲۴ ساعت در هفته تدریس کنند در غیر این صورت از مزیت رتبه بندی بی بهره خواهند بود. البته کسانی که ۲۰ سال سابقه کار دارند اگر ۲۰ ساعت در هفته تدریس کنند شامل احکام رتبه بندی می شوند.

احکام رتبه بندی شامل تمام معلمان نمی شود و فرهنگیان با کمتر از ۶ سال سابقه کار و افراد دارای کسر ساعت موظف تحت پوشش این طرح قرار نمی‌گیرند.

رتبه بندی که سند تحول بنیادین به آن اشاره دارد معلمان را به ۴ رتبه شامل مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم تقسیم می‌کند تا معلم با هر سابقه‌ای که دارد متناظر با هم‌ردیف خودش در دانشگاه، حداقل ۸۰ درصد حقوق را دریافت کند؛ نظام رتبه‌بندی فعلی براساس قانون خدمات کشوری ابلاغ شد و بیشتر به دنبال تقویت حقوق معلمان است.

به گزارش ÷اراف به نقل از تسنیم، همچنین مسعود ثقفی، سخنگوی آموزش‌وپرورش شهر تهران با اشاره به اینکه احکام رتبه بندی 88 درصد از معلمان شهر تهران صادر شده است، پاسخ این پرسش را که کدام گروه از معلمان مشمول رتبه‌بندی نشدند را ارائه کرد. احکام رتبه بندی بیش از 88 درصد معلمان شهر تهران صادر شده است و نیروهای اداری و معلمانی که بیش از 4 ساعت کسر ساعت موظف دارند، مشمول رتبه‌بندی نمی‌شوند.

وی افزود: 56 درصد معلمان شهر تهران میانگین معادل 380 هزار تومان و 32 درصد میانگین معادل 440 هزار تومان افزایش را در حقوق خود مشاهده خواهند کرد.

سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران گفت:‌تعداد کل پرسنل شهر تهران حدود 64 هزار نفر است که از این تعداد 54 هزار نفر نیروی آموزشی بوده و مشول رتبه بندی می‌شوند. 10 هزار نفر دیگر جزو نیروهای بخش اداری بوده یا دبیرانی هستند که بالای 4 ساعت کسر ساعت موظف دارند، این گروه از افراد مشمول طرح رتبه بندی نمی‌شوند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here