آیا پزشکان هم فیش حقوقی نجومی دارند!؟

0
آیا پزشکان هم فیش حقوقی نجومی دارند!؟
آیا پزشکان هم فیش حقوقی نجومی دارند!؟

پاراف آیا پزشکان هم فیش حقوقی نجومی دارند!؟ : بررسی ها و مستندات موجود، حاکی از این واقعیت است که در حدود ۱۰ درصد از جامعه پزشکی کشور، درآمدهای نجومی دارند.

موضوع فیش های نجومی و پرداختی های غیرمتعارف، از حوزه سلامت کلید خورد اما به یکباره سمت و سوی آن به طرف سایر دستگاه های دولتی، از جمله بیمه و بانک ها هدایت شد. این در حالی است که برخی از تلاشگران جامعه پزشکی نیز بر این باورند که دریافت های نامتعارف و چند صد میلیونی در حوزه سلامت، باعث شده تا نگاه ها به سمت جامعه پزشکی کشور، تا حدودی همراه با شک و شبهه باشد. این در حالی است که خیل انبوه جامعه پزشکی، دریافت های معمول و بعضا برابر با سایر حقوق بگیران بخش دولتی را دارند.

در این بین، حساب پزشکان عمومی از سایر پزشکان متخصص، فوق تخصص، جراح و… جداست. زیرا، گزارش ها نشان می دهد که برخی از پزشکان عمومی زیر خط فقر دریافتی دارند. در همین حال، گفته می شود که در حدود ۱۰ درصد جامعه پزشکی از درآمدهای بالا و میلیاردی برخوردارند.

کارانه ها و فیش های نجومی

مسئولان وزارت بهداشت بر این عقیده اند که حقوق مدیران این وزارتخانه مانند سایر دستگاه های دولتی بوده و این کارانه است که باعث شده میزان دریافتی پزشکان هیئت علمی وزارت بهداشت تا حدودی رنگ و لعاب میلیونی و چند ده میلیونی به خود بگیرد. اما، دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت با بیان این مطلب که پرداخت کارانه طبق روال قبل ادامه خواهد یافت، می گوید: ۷۰ درصد از کارانه یا حق العلاج پزشک، به دولت می رسد.

در همین ارتباط، دکتر ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در مورد پرداختی پزشکان و پیشنهاد وزارت بهداشت به شورای حقوق و دستمزد، می گوید: پیشنهاد ما سیستم پلکانی است که در حال حاضر هم اجرا می شود. وی معتقد است که بر اساس سیستم پلکانی، پرداختی پزشک برای درآمدهای بالای ۴۰ میلیون تومان کارکرد پزشکان تمام وقت در بخش دولتی، به ازای هر ۱۰ میلیون تومان، ۳۶ درصد است.

بر اساس سیستم پلکانی که ما اجرا می کنیم، برای کارکرد بالای ۴۰ میلیون تومان به ازای ۱۰ میلیون تومان اول، تنها ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به جیب پزشک مربوطه می رود.

پرداختی به پزشکان منصفانه نیست

این اظهارات در مورد کارانه پزشکان در حالی عنوان می شود که دکتر مسعود پزشکیان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از تفاوت پرداختی پزشکان، می گوید: چرا باید در یک سیستم برخی از اعضای هیئت علمی یا درمانی در رشته‌های مشخص، حقوق صد میلیونی دریافت کنند.

 چرا تفاوت درآمد پزشکان از ۲ تا ۱۰۰ و حتی ۱۵۰ میلیون در ماه است، البته همین پزشکان با حقوق میلیونی اگر در بخش خصوصی کار کنند حقوق‌های یک میلیاردی هم دریافت خواهند کرد در حالی که در هیج جای دنیا وضعیت پرداخت به این شکل نیست.

پزشکیان با بیان اینکه برای پرداخت حقوق ۴۰ میلیونی به چند مدیر در کشور داد و فریاد به راه انداختند، می گوید: سال‌هاست در خصوص دریافت‌های میلیونی برخی پزشکان تذکر داده می‌شود اما هیچ کس توجه نمی‌کند. عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه مکانیسم‌های پرداخت به پزشکان منصفانه نیست، می افزاید: نمی‌توان به افراد با سواد یکسان حقوق‌های متفاوت اعم از ۲، ۲۰ و ۱۰۰ میلیون پرداخت کرد.

تفاوت حقوق به میزان ۲ یا ۳ برابر شاید پذیرفتنی باشد اما تفاوت به میزان ۱۰ تا ۲۰ برابر بین حقوق‌های دریافتی پزشکان پذیرفتنی نیست، در این زمینه مسئولان به جای سیاه نمایی باید جسارت داشته و به مردم حقیقت را بگویند.

محمد شریفی مقدم دبیرکل خانه پرستار، با بیان این مطلب که افراد زیادی از مجموعه وزارت بهداشت دریافتی بالای ۲۰ میلیون تومان دارند، به گزارش دیوان محاسبات در مورد فیش های نجومی اشاره می کند و می گوید: به نظر می رسد بایستی گزارش دیوان محاسبات را مورد توجه قرار داد.

 اگر ملاک بررسی همه پرداخت‌ها اعم از کارانه، حق هیئت امنا، حق هیئت علمی و… باشد، بیش از ۱۰۰۰ نفر در وزارت بهداشت بالای ۲۰ میلیون تومان دریافتی غیرمتعارف دارند.

گزارش دیوان محاسبات در مورد فیش های مربوط به وزارت بهداشت، نشان می دهد که یا مسئولان دانشگاه‌ها رقم‌های واقعی را برای دریافتی‌ ها اعلام نکرده‌اند و یا دیوان محاسبات ملاحظاتی کرده است.

سقف دریافتی

احمد حمزه ای عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان این مطلب که در تمام دنیا دریافتی های پزشکان سقف دارد و ما هم نباید از این موضوع مستثنی باشیم، می گوید: برخی پزشکان در قسمت های جراحی و کلینیکی ده ها برابر بیشتر از اساتید خود دریافتی دارند برای همین در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به دنبال عادلانه کردن دریافتی ها هستیم. در نظر داریم تعیین سقف پرداخت پزشکان را در برنامه ششم قانونی کنیم تا در سال های بعد این مشکل وجود نداشته باشد.

اگر سقفی برای این کارانه در نظر گرفته شود یا دریافتی کارانه به صورت پلکانی باشد پزشکان می توانند دریافتی معقولی داشته باشند اما درحال حاضر چنین نابسامانی در پرداختی های بیش از حد به پزشکان وجود دارد که وزارت بهداشت نیز به چنین موضوعی واقف است و باید این موضوع را اصلاح کند.

هاشمی : چرا نمی گویید در نقاط مرزی چه کسی حاضر است خدمات ارائه دهد؛ آیا فرزندان برخی ها حاضرند به این مناطق بروند؟ حال این یکجانبه سخن گفتن بدون اطلاع درست است؟ باید دل جامعه پزشکی به چه چیزی خوش باشد. این پزشکان اگر نباشند کشور را چه کسی می خواهد جمع کند اگر روزی این افراد کار نکنند فکر کردید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ باید نگاه کرد که دنیا با این گروه از جامعه چگونه برخورد کرده است؛ در طول ۲۰ سال گذشته این رویه ایجاد شده که از هر تریبونی در مورد پزشکان صحبت می‌کنند.

جامعه پزشکی کشورمان را یک جمعیت نزدیک به ۲۰۰ هزار نفری تشکیل می دهد که شامل پزشکان عمومی، متخصص، فوق تخصص، دندانپزشک، جراح و… است. در این بین، گفته می شود که در حدود ۱۰ درصد آنها را پزشکانی شامل می شوند که درآمدهای نجومی دارند. این دسته از پزشکان را می توان به عنوان «اقلیت میلیاردر» در بازار سلامت کشور نام نهاد که می بایست حساب آنها را از سایر آحاد جامعه پزشکی کشور جدا کرد.مهر.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید