چه کسانی باید بیمه بیکاری دریافت کنند؟ بررسی جوانب بیمه خویش‌فرما

بیکار ازنظر قانون بیمه بیکاری، بیمه‌شده است که بدون میل و اراده بیکار شود و آماده‌به‌کار باشد. غیرارادی بودن بیکاری، ملاک اصلی برقراری حمایت‌های قانونی برای بیمه‌شدگان بیکار است. طبقه‌بندی این افراد به‌صورت دقیق‌تر به شرح زیر است:

 • ۱) مشمول قانون کار و قانون تأمین اجتماعی باشند.
 • ۲) بیکاری حداکثر ۳۰ روز پس از اخراج یا اعلام عدم نیاز توسط کارفرما به اداره کار گزارش دهد.
 • ۳) به‌صورت غیرارادی از کار اخراج شده باشند.
 • ۴) تبعه کشورهای خارجی نباشند.
 • ۵) مستمری‌بگیر، بازنشسته و یا از کارافتاده کلی نباشند.
 • ۶) بیمه‌شده قبل از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد.
 • ۷) بیمه‌شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مانند سیل، جنگ، زلزله و آتش‌سوزی بیکار می‌شوند، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، نیاز به داشتن حداقل سابقه پرداخت حق بیمه ندارند و حتی اگر در روز اول کاربر اثر این حوادث بیکار شوند می‌توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.
 • ۸) بیمه‌شدگان باید در دوره‌های کارآموزی و سوادآموزی که از سوی اداره‌های تعاونی، کار و رفاه اجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می‌شود، شرکت کنند و هر دو ماه یک بار، گواهی لازم، در این زمینه را به شعب تأمین اجتماعی ارائه کنند.

بررسی جوانب بیمه خویش فرما

در زمان جستجو برای پیدا کردن کار و شغل هر کس معیارهایی در ذهن خود دارد اما ملاک‌های مشترکی وجود دارد که همه طالب آن هستند، از آن جمله داشتن بیمه است که یکی از مزایای شغل شما محسوب می‌شود و فواید بسیاری برای شما دارد، استفاده از خدمات درمانی، برخورداری از بیمه بیکاری در صورت بیکار شدن، بازنشستگی و … .

نکته اینجاست که تا چند سال پیش فقط زمانی که شما از طرف یک کارفرما تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گرفتید از این امتیازات برخوردار می‌شدید اما اکنون شما می‌توانید خودتان کارفرمای خودتان باشید و با هر شغلی حتی خانه‌داری از خدمات بیمه‌ای استفاده کنید.

بیمه خویش‌فرما بخش بزرگی از جامعه را تحت پوشش خود قرار داده و به خوبی مورد استقبال قرارگرفته است. اگر شما خانه‌دار هستید یا جزء آن دسته از افرادی هستید که کسب‌وکار آزاد دارید و هنوز نسبت به بیمه کردن خود اقدامی نکرده‌اید، حتماً این کار را در لیست برنامه‌های تان قرار دهید، البته قبل از آن مطالب زیر را بخوانید تا مصمم‌تر این کار را انجام دهید.

چه کسانی می توانند از بیمه خویش فرما استفاده کنند؟

کسانی که قبلاً بیمه اجباری داشته‌اند و در حال حاضر به دلیل عدم اشتغال از پوشش بیمه‌ای خارج شده‌اند اگر حداقل ۳۰ روز سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند می‌توانند با پرداخت حق بیمه، سابقه بیمه خود را به‌صورت خویش‌فرما ادامه دهند.

 • زنان خانه‌دار و دختران مجرد که در بازه سنی ۱۸ تا ۵۰ سال قرار دارند می‌توانند به‌صورت خویش‌فرما تحت پوشش بیمه قرار گیرند.
 • صاحبان مشاغل آزاد، کسب‌وکارهای خانگی، قالیبافان، کارگران ساختمانی، زنبورداران و سایر کسب‌وکارهایی که به هر دلیل فاقد پوشش بیمه‌ای هستند می‌توانند مشمول بیمه خویش‌فرما شوند.
 • کسانی که قصد مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور رادارند باهدف حفظ سابقه بیمه و برخورداری از بازنشستگی می‌توانند به‌صورت خویش‌فرما نسبت به پرداخت حق بیمه اقدام نمایند.
 • دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی معتبر حتی اگر مشمول دریافت مستمری بازماندگان باشند نیز می‌توانند نسبت به پرداخت حق بیمه خویش‌فرما و استفاده از این بیمه اقدام نمایند.

قوانین بیمه خویش فرما

 • حداکثر سن پذیرش بیمه خویش‌فرما ۵۰ سال است و اگر کسی مثلاً ۵۵ سال سن دارد باید به میزان مازاد یعنی ۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد.
 • آقایانی که فاقد سابقه بیمه هستند حتماً باید دارای کارت پایان خدمت باشند نه معافیت.
 • اگر کسی ده سال سابقه داشته باشد بدون رعایت شرط سنی می‌تواند تقاضای بیمه خویش‌فرما نماید.
 • صاحبان حرف و مشاغل آزاد برای استفاده از خدمات درمانی باید به ازای خود و افراد تحت تکفل خودسرانه درمان پرداخت کنند.
 • در بیمه صاحبان مشاغل میزان سهم بیمه‌شده از هزینــه درمان یا همان فرانشیز برای خدمات پزشکی سرپایی ۳۰ درصد و برای خدمات درمانی بستری ۱۰ درصد است.
 • بیمه‌شدگان اختیاری همانند بیمه‌شدگان اجباری از خدمات درمانی برخوردار هستند.
 • اگر پدر خانواده فاقد پوشش بیمه‌ای باشد، متقاضی مشمول بیمه زنان خانه‌دار می‌تواند با پرداخت حق سرانه درمان فرزندان خود را بیمه درمانی نماید.
 • بیمه‌شدگان اختیاری باید حق بیمه هرماه را حداکثر تا آخرین روز دو ماه بعد پرداخت کنند.
 • بیمه‌شدگان حرف و مشاغل آزاد می‌توانند طبق توافق انجام‌شده در قرارداد با سازمان تأمین اجتماعی حق بیمه خود را به‌صورت ماهانه، دوماهه و یا ۳ ماهه پرداخت نمایند.
 • در صورت عدم پرداخت حق بیمه در زمان مقرر، بیمه از تاریخ عدم پرداخت حق بیمه لغو و ادامه آنان موکول به درخواست مجدد و موافقت سازمان تأمین اجتماعی خواهد بود.
 • متقاضیان بیمه اختیاری باید قبل از انعقاد قرارداد، توسط سازمان تأمین اجتماعی، مورد معاینه پزشکی قرار گیرند، اما آن گروه از متقاضیانی که طبق گواهی پزشک معتمد سازمان، در زمان ارائه تقاضای ادامه بیمه به‌طور اختیاری، ازکارافتاده کلی شناخته شوند، نمی‌توانند از حمایت مربوط به ازکارافتادگی برخوردار شوند.
 • درصورتی‌که بیمه‌شدگان اختیاری در کارگاهی مشغول به‌کار شوند و تحت پوشش بیمه اجباری قرار بگیرند و یا مشمول صندوق‌های بیمه‌ای دیگر شوند بیمه اختیاری آنان قطع می‌شود و موظف‌اند موضوع را کتباً به سازمان تأمین اجتماعی اطلاع دهند تا برای قطع بیمه اختیاری آنان اقدام شود؛ در غیر این صورت حق بیمه‌های دریافتی پس از کسر هزینه‌های اداری مربوط مسترد می‌شود و سابقه ایجادشده حذف می‌گردد.

نحوه محاسبه حق بیمه خویش فرما

متقاضیان انواع بیمه خویش‌فرما می‌توانند دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه خود را بین حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار تا ۷ برابر آن انتخاب کنند. آنها درصورتی‌که خواستار بهره‌مندی از مزایای بیمه بازنشستگی و فوت بعد از بازنشســتگی باشند باید ۱۲ درصد دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه را پرداخــت کنند.

اگر بخواهند از مزایای بیمه بازنشســتگی و فوت قبل و بعد از بازنشســتگی برخوردار شوند، باید ۱۴ درصد دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه را پرداخت نماید و اگر فردی متقاضی برخورداری از بازنشســتگی، فوت و ازکارافتادگی باشد باید ۱۸ درصد دســتمزد مبنای پرداخــت حق بیمه را متقبل شده و به سازمان تأمین اجتماعی بپردازد.

شایان‌ذکر است در صورت انتخاب هر یک از موارد بالا علاوه بر پرداختی بیمه‌شده، دو درصد نیز از طرف دولت به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌نماید.

در صورت انتخاب بیمه اختیاری، فرد باید ۲۶ درصد دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه را پرداخت نماید. در این روش فرد از مزایای بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی، از کارافتادگی، خدمات درمانی، وسایل کمک پزشکی و کمک‌هزینه کفن‌ودفن برخوردار می‌شود.

دانشجویان هم می توانند بازنشسته شوند

درگذشته یکی از دغدغه‌های دوران کهن‌سالی، کاهش توانایی در فعالیت‌های شغلی و بالطبع کاهش درآمد بود که به این دلیل افراد مجبور بودند در سنین بالا نیز برای امرارمعاش به‌سختی کار کنند، زمانی که بیمه‌ها و به دنبال آن بازنشستگی وارد فعالیت‌های شغلی شد، نگرانی شاغلین برای سال‌های پیری کمتر شد.

قبلاً فقط افراد شاغل که دارای بیمه اجباری بودند مشمول بازنشستگی می‌شدند اما با معرفی بیمه اختیاری، بخشی از جامعه که فاقد پوشش بیمه‌ای بودند نیز می‌توانند با پرداخت حق بیمه برای خود سابقه بیمه‌ای ایجاد کنند و در زمان مقرر از مزایای بازنشستگی برخوردار شوند.

مشمولان بیمه اختیاری عبارت‌اند از صاحبان حرف و مشاغل آزاد، زنان خانه‌دار و دختران مجرد، کسانی که قبلاً دارای سابقه بیمه بوده و اکنون از پوشش بیمه‌ای خارج شده‌اند و ایرانیان مقیم خارج از کشور. به‌تازگی دانشجویان نیز مشمول بیمه اختیاری محسوب شده‌اند.

بر اساس ابلاغ سرپرست سازمان تأمین اجتماعی از ۳۱ شهریور ۹۷ دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی معتبر بر اساس درآمد مبنای پرداخت حق بیمه که از ۱/۱ برابر حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار نباید کمتر باشد مشمول مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد اعلام شدند و می‌توانند با پرداخت حق بیمه تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار بگیرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.