جایگاه عقل و خرد در ماجرای حجاب هنرمندان و سفارت عربستان

0
جایگاه عقل و خرد
جایگاه عقل و خرد

پاراف جایگاه عقل و خرد در ماجرای حجاب هنرمندان و سفارت عربستان : روزهای قبل و پس از برگزاری جشن سالانه سینمایی حافظ که تعدادی از بازیگران و همراهانشان با پوشش های نامتعارف در مراسم حاضر شده بودند، هفته نامه «یالثارات» در اقدامی عجیب تصاویری از این جشن و پوشش و حجاب نامناسب میهمانان را منتشر کرد و با تیتری درشت عنوانی سخیف و دور از شأن را برای حاضران آن مراسم به کار برد.

این اقدام هفته نامه یالثارات پس از انتشار با واکنش های گسترده ای میان مردم در فضای مجازی روبه رو شد. صفحه مربوطه یالثارات با سرعت برق و باد در شبکه ها و نرم افزارهای اجتماعی دست به دست شد و همه را حتی آنان که نگران وضعیت بدحجابی و ولنگاری ها در جامعه اند، در بهت فرو برد و پرسش این بود که این هفته نامه با چه نیت و تدبیری چنین حرکتی را انجام داده است. اما مهم ترین اتفاق این ماجرا ۲ مسئله اساسی بود که توجه به آن خالی از لطف نیست. ابتدا این که پس از انتشار یالثارات ورق ماجرا به طور کامل برگشت.

حالا دیگر پوشش نامناسب و بدحجابی افراد مورد نظر که وجود آن با هیچ منطقی در کشور اسلامی ما قابل توجیه نیست، موضوع و سوژه این جنجال نبود بلکه همه هفته‌نامه یالثارات را در مقام و جایگاهی شبیه «متهم ردیف اول» انگاشتند و به مذمت آن پرداختند و نکته دوم انتشار و جستجوی گسترده تصاویر مراسم بود که قطعا در شرایط عادی کم تر کسی به آن توجه می کرد.

اگرچه نیت و دغدغه حرمت گذاری به ارزش های دینی در جای خود جای هیچ شک و شبهه ای ندارد اما مگر ساحت دین و آموزه های مذهبی برای تمام شئون خود از جمله امر به معروف و نهی از منکر قاعده و ضابطه ندارد؟

کمی به قبل تر برگردیم؛ سال قبل در جریان آیین حج تمتع پس از حادثه سقوط جرثقیل در مکه که منجر به جان باختن تعدادی از حاجیان ایرانی و دیگر کشورها شد واقعه هولناک و ناگوار منا رخ داد که قلب ملت ایران و مسلمانان جهان را در غمی عمیق فرو برد. در پی این اتفاق و ناتوانی ها و بی تدبیری های حکام سعودی در ساماندهی و مدیریت موضوع و بازگرداندن پیکرهای جانباختگان و به ویژه سخنرانی مقتدرانه رهبر انقلاب علیه سعودی ها، جمهوری اسلامی در قله حق خواهی و مطالبه گری قرار گرفت و معادلات ایران و عربستان حتی برای مجازات گستاخی دو مامور سعودی در فرودگاه جده را به گونه ای رقم زد که می توانست آن ها را تا مدت ها در جایگاه بدهکار به دولت و ملت ایران قرار دهد.

اما با یک اتفاق عجیب که عده ای خودسرانه به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد حمله ور شدند، شکل ماجرا نه نه تنها در روابط میان دو کشور بلکه در عرصه بین المللی تا حدودی تغییر کرد.

مسئولان سیاست خارجی سعودی ناجوانمردانه با هیاهوی رسانه ای، مطالبه گری و حق خواهی ایران را به ماجرای سفارت گره زدند و به حاشیه بردند و اگرچه مسئولان کشورمان حرکت خودسرانه حمله به سفارت را محکوم کردند اما اتفاقی که نباید رخ می داد رخ داده بود.

یادآوری این دو موضوع صرفا روایت بی تدبیری ها و موقعیت نشناسی ها به عنوان یکی از مشکلات جامعه ما است؛ از تعاملات خرد جامعه گرفته که گاهی یک حرف یا عمل ساده میان دو نفر ممکن است بلوایی میان دو خانواده پدید آورد تا حرف یا عمل ناسنجیده ای که ممکن است منافع کشور را در معرض آسیب قرار دهد.

ذکر ماجراهای جشن حافظ و سفارت عربستان فقط دو نمونه ای است که با انگیزه های ارزشی صورت گرفته است اما ارزش ها و ساحت دین ابعاد و زوایای گوناگونی دارد که نمی توان فقط با تمسک به بخشی از آن و نگاه گزینشی، آن را تفسیر به رای کرد و اقدامی انجام داد که قطعا اقدام بدون توجه به ابعاد همه جانبه آموزه های دین، همواره فرد و جامعه را متوجه آسیب های جبران نشدنی خواهد کرد.خراسان.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here