با یک دست سه لایحه ور نمی دارن!

0
با یک دست سه لایحه ور نمی دارن!
با یک دست سه لایحه ور نمی دارن!

پاراف با یک دست سه لایحه ور نمی دارن! : طبق برنامه ریزی های انجام شده از سوی دولت مقرر شده بود، تا ۱۷ آذر ماه، لایحه بودجه سال ۹۵ به مجلس تقدیم شود؛ اما به دلیل عدم تکمیل برنامه ششم توسعه این امر محقق نشد. ظاهرا هنوز دولت برای ارایه برنامه ششم به مجلس به جمع بندی کامل نرسیده و با توجه به شرایط موجود، بعید است برنامه ششم به این زودی ها به دست نمایندگان برسد.

محمد اسفنانی : چنانچه همین روزها برنامه ششم و لایحه به مجلس ارایه نشود، امکان بررسی آن در سال جاری وجود ندارد و ما سال آینده، خلأ پیدا خواهیم کرد و سالی بدون برنامه خواهیم داشت، مگر اینکه برنامه پنجم یک ‌سال تمدید شود.

بنا بر گفته های سخگوی دولت به جز لایحه برنامه ششم توسعه، لایحه دائمی شدن برخی احکام بودجه‌ای و لایحه بودجه ۹۵ هم به مجلس خواهد آمد، این در حالی است که حدود سه ماه به پایان سال جاری زمان مانده است و نمایندگان تنها ۱۰ هفته کاری برای بررسی سه لایحه زمان دارند.

از سوی دیگر، نزدیکی انتخابات مجلس و حضور نمایندگان در حوزه های انتخابیه، تمرکز نمایندگان را برای بررسی این سه لایحه مهم کم کرده است. به همین دلیل، از هم اکنون زمزمه های بررسی برنامه ششم در سال آینده به گوش می رسد و برخی نمایندگان بر این اعتقاد هستند که در زمان باقی مانده، نمی توان این لایحه ها را بررسی کرد.

غلام علی جعفر زاده ایمن آبادی، نماینده مردم رشت در مجلس می گوید: مجلس شورای اسلامی، کاملا آماده ارائه لوایح «بودجه ۹۵» و «برنامه ششم توسعه» و «دائمی شدن برخی احکام بودجه‌ای» است تا به محض ارسال آن از جانب دولت کار خود را آغاز کند.

برخی نمایندگان بررسی هیچ یک از لوایح در سال آینده را مجاز نمی دانند و بر این باورند که مجلس باید تا پیش از پایان سال، کار هر سه لایحه را به اتمام برساند، از این روی برخی، همزمان پیشنهاد تشکیل همزمان سه کمیسیون تلفیق را مطرح می کنند.

جعفر زاده گفت: با توجه به زمان باقی مانده، چاره ای جز تشکیل سه کمیسیون همزمان وجود ندارد و اعضای این کمیسیون ها تا آنجا که می توانند باید با سرعت و دقت بیشتر کار بررسی لوایح را به پایان برسانند، تا در زمان قانونی لایحه به دست شورای نگهبان برسد.

با توجه به تخلف انجام شده از سوی دولت در ارسال با تأخیر لوایح و همچنین اظهارات نمایندگان، به نظر می رسد، چاره ای جز تشکیل سه کمیسیون همزمان وجود ندارد؛ اما نکته ای که باعث به وجود آمدن برخی نگرانی ها شده، بررسی لوایح به صورت همزمان است، زیرا در بررسی همزمان لایحه ها برخی سلسله مراتب نادیده گرفته خواهد شد، چون لایحه بودجه سنواتی باید بر اساس قانون احکام دائمی و برنامه ششم توسعه تنظیم شود. از سوی دیگر، لایحه احکام دائمی بودجه برگرفته از برنامه ششم خواهد بود؛ بنابراین، احتمال تداخل در قوانین وجود دارد.تابناک.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید