سخنان رهبر انقلاب درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان

حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، صبح روز سه‌شنبه ۱۳ آذر ۹۷ در ابتدای درس خارج فقه با اشاره به سؤال روز یک شنبه یکی از طلاب از ایشان درباره‌ قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان و انتساب بازگرداندن بعضی بازنشستگان به اجازه‌ رهبر انقلاب، توضیحاتی درخصوص این قانون و همچنین اجاز‌ه‌های صادرشده برای به‌کارگیری بعضی افراد بازنشسته در مشاغل بیان کردند.

به گزارش هم رده به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، ایشان در ابتدای درس خارج فقه گفتند: دیروز یکی از آقایان بعد از درس تشریف آوردند جلو -بعد از درس که می‌بینید همین‌طور یُسرعونِ إلینا- (خنده‌ِ‌ معظم‌له و حضار ) و با اوقات تلخی تمام گفتند که این بازنشسته‌هایی که طبق قانون باید برکنار بشوند، این ها را برمی گردانند و این را به پای شما می نویسند، یعنی به پای من.

[البته] این محبت است، این نشان‌دهنده‌ این است که این برادرمان نسبت به این که یک چیزی را به ما نسبت می دهند که ایشان نمی‌پسندد، ناراحت است. منتها اشکالش این بود که سر من داد می کشید. (خنده‌ِ‌ معظم‌له و حضار ) من هم به ایشان یک قدری تند گفتم آقا! چرا داد می کشید؟! به‌هرحال ما خواستیم از ایشان هم معذرت‌خواهی کنیم.

طلبه: من معذرت می خواهم. ببخشید.

حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای: خیلی خب، ما هم از شما معذرت می خواهیم.

به این قانون احتیاج داشتیم، این قانون بازنشستگان، یک قانون بسیار خوبی است. این از آن قوانینی است که ما به آن احتیاج داشتیم، جایش هم خالی بود.

این قانون در واقع حلقه‌ بسته‌ مدیریتی را که گاهی اوقات در بعضی از جاها سال های سال طول می کشد، این حلقه‌ مدیریتی بسته را باز می کند، می شکند، راه را برای جوان ها می گشاید که بتوانند خودشان را برسانند به مراکز مدیریتی. بنابراین اصل قانون، قانون خوبی است منتها اطلاق قانون، اطلاق درستی نیست یعنی این که هر بازنشسته‌ای باید به کار گرفته نشود، این اطلاق درست نیست.

چون بعضی از افراد هستند بله، مثلاً ۳۰ سال هم خدمت کرده‌اند، بازنشسته هم شده‌اند، فرض کنید که ۲۰ساله بوده، ۱۸ساله بوده استخدام شده، حالا هم یک مردی ۴۸ ‌ساله، ۵۰ ساله است، وقت کارش است و تجربه‌ خوبی هم پیدا کرده، جایگزین هم ندارد؛ این است دیگر؛ قانون این را هم شامل می شود؛ اما شمول قانون نسبت به این‌جور آدم هایی که کم‌وبیش پیدا می شوند، ممکن است زیاد هم نباشند، درست نیست. خب حالا [آن] مسئول، آن مدیر چه کار کند برخلاف قانون؟ این جا به فکر ولایت فقیه می‌افتند که بالاخره ولی فقیه اجازه بدهد.

اگر به آن مدیر اعتماد داشته باشیم قبول می کنیم

ایشان ادامه دادند: می‌آیند از ما سؤال می کنند، ما هم مواردی را، بنده این هایی را که [نسبت به آن ها] می‌آیند سؤال می کنند که نمی‌شناسم، مگر بعضی معدودشان را؛ ممکن است دو نفر، سه نفرشان را بشناسیم؛ معدودی از آن ها را می‌شناسیم، آن هایی را هم که نمی‌شناسیم، اگر به آن مدیر اعتماد داشته باشیم قبول می کنیم.

مسئله این است وَالّا اصل این قانون، قانون خوبی است، باید هم اجرا بشود و بهترش هم همین است که خود نمایندگان محترم مجلس قانون را جوری ترتیب بدهند و اصلاح کنند که دیگر این اشکالات پیش نیاید، مجبور نشوند که به اجازه‌ رهبری متوسل بشوند.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وب سایت هم رده به فروش میرسد. برای خرید به تلگرام پیام دهید.ورود به تلگرام