مهمترین وقایع کارمندی و کارگری در ماه گذشته

1

پاراف مهمترین وقایع کارمندی و کارگری در ماه گذشته در مورد مهمترین وقایع حوزه کارمندی و کارگری در بهمن ماه 93 را میتوانید مشاهده کرده و نظرات خود را نیز ارائه نمایید.

آغاز کوچک سازی دولت و کاهش شمار کارمندان:

معاون اول رییس جمهوری از برنامه « حسن روحانی» رییس جمهوری برای کوچک سازی و چابک سازی دولت خبر داد که به اعتقاد کارشناسان، در صورت اجرای آن، شمار بسیاری از کارمندان به شیوه های مختلف اخراج خواهند شد. به گزارش خبرگزاری مهر، « اسحاق جهانگیری » امروز شنبه گفت که طرح کوچک سازی و چابک سازی دولت بطور آزمایشی در دو استان اجرا می شود و بر اساس نتایج آن، دولت تدبیر و امید در باره ادامه آن تصمیم خواهد گرفت. جهانگیری نام استانهای یادشده را بیان نکرد و توضیح نداد که طرح کوچک سازی دولت از چه زمانی و در چه مقیاسی اجرا خواهد شد اما در هر حال، کارشناسان می گویند که این خبر خوبی برای کارمندان شاغل و یا کسانی که در آرزوی فعالیت در سازمانهای دولتی هستند، نیست. اعلام این خبر از سوی معاون اول رییس جمهوری در حالی است که چندی است شایعاتی مبنی بر برنامه دولت برای کاهش شمار کارکنان خود در برخی سازمانها و وزارتخانه ها به گوش می رسد.

فروش ویژه خودرو به کارمندان وزارت صنعت:

از گوشه و کنار وزارت صنعت معدن و تجارت خبر می‌رسد که خودروسازها طی چندماه اخیر همکاری خوبی با این وزارتخانه داشته‌اند. یک مقام آگاه در وزارت صنعت، معدن و تجارت که نخواست نامش فاش شود به ما گفت که خودروسازها از چندماه گذشته اقدام به فروش خودرو با شرایط ویژه به کارکنان ستادی وزارت صنعت کرده‌اند. وی افزود: تسهیلات تا 50 درصد قیمت خودرو با سود 14درصد و تحویل فوری از جمله مواردی است که به وزارت صنعت داده شده است که در حمایت این وزارتخانه از خودروسازها ظاهراً بی‌تاثیر نبوده است.

بازخرید و بازنشستگی در انتظار کارمندان دانشگاه آزاد

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه ۴۷ هزار نیرو برای دانشگاه زیاد است، گفت: از این به بعد استخدام جدید در دانشگاه نداریم و کارمندان می توانند به صورت اختیاری بازخرید یا بازنشستگی پیش از موعد دریافت کنند.به گزارش مهر، حمید میرزاده در اين باره گفت: در جلساتی که با هیات امنای دانشگاه‌های آزاد داشتیم، اعلام کردیم که 47 هزار نیرو داریم و این تعداد نیرو برای دانشگاه آزاد زیاد است، لذا واحدهای دانشگاه آزاد، نیروی جدید استخدام نکنند.رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: کارمندان با اختیار خودشان می‌توانند باز خرید شوند و یا بازنشستگی پیش از موعد دریافت کنند اما موضوع اصلی که مطرح است، این است که دیگر نیروی جدید در دانشگاه آزاد استخدام نمی‌شود.میرزاده با اشاره به دلایل عدم استخدام جدید در دانشگاه آزاد، گفت: سیستم دانشگاه آزاد به سمت آی‌تی بیس شدن حرکت می‌کند و زمانی که سیستم اتوماسیون دانشگاه تکمیل شود، دیگر به استخدام نیروی جدید احتیاجی نیست و باید از نیروهای موجود به صورت بهینه استفاده کنیم.

پیشنهاد اخراج کارمندان مجرد در همدان:

نماینده ولی فقیه در استان همدان پیشنهاد جایگزینی کارمندان مجرد از سوی کارمندان متأهل را در این استان ارائه داد.روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: نماینده ولی فقیه در استان همدان در جلسه شورای فرهنگ عمومی ضمن اشاره به شمار کارمندان مجرد در استان، پیشنهاد داد: کارمندان مجرد، طی یکسال آینده اقدام به ازدواج نمایند و در غیر این صورت متأهلین دارای شرایط کاری، جایگزین آنان در محیط‌های اداری شوند.آیت‌الله غیاث‌الدین طه محمدی با اشاره به اینکه تحرک جوانان برای ورود به زندگی مشترک کم شده است، گفت: اصلاح دیدگاه فرهنگی در حوزه ازدواج الزامی است.

کاریکاتور/ عیدی کارمندان!

‌

افزایش ناعادلانه حقوق برخی کارمندان:

جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بخشنامه دولت برای افزایش ۲۵ تا ۳۵ درصدی فوق‌العاده شغل کارمندان ستادی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی گفت: دولت هر ساله در قانون بودجه سالانه درصد حقوق کارمندان را اعلام می کند، بر همین اساس امسال نیز افزایش حقوق کارمندان ۱۴ درصد در نظر گرفته شد. این در حالی است که قانون خدمات کشوری می گوید باید به نرخ تورم، حقوق کارمندان افزایش یابد.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبق قانون خدمات کشوری پرداخت هرگونه وجه خارج از چارچوب این قانون ممنوع و دخل و تصرف در بیت‌المال است.

ماجرای تور معلمان به آنتالیا چه بود؟ :

حدود دو هفته قبل بود که خبری را با عنوان جزئیات اعطای خودروهای لیزینگی و تورهای تفریحی به فرهنگیان منتشر کردیم. در این خبر به مناسبت دهه فجر تسهیلاتی از جمله اعطای خودروی لیزینگی و تورهای تفریحی و زیارتی ویژه فرهنگیان اعلام شده بود.  شرکت لیزینگ و رفاه فرهنگیان به مناسبت دهه فجر و در راستای گسترش خدمات لیزینگی به فرهنگیان عضو مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان، عملیات ثبت‌نام ٢٨٥٠ دستگاه خودرو داخلی و ١٧٠٠ دستگاه خودرو خارجی با تسهیلات ١٥ درصد سود را آغاز کرد.

لینک سایر اخبار مرتبط:

صندوق ذخیره فرهنگیان توسط چه کسانی اداره می شود؟    /    تصمیم جدید برای ترمیم حقوق کارگران    /    سقف معافیت مالیاتی حقوق کارمندان در سال ۹۴ تعیین شد     /    جای خالی یک جشنواره کارمندی و کارگری در دولت    /    ٧٠درصد کارگران زیرخط فقر هستند     /    چالشهای پیش روی کارمندان در ایران     /   انتقاد به وضعیت معیشتی بازتشستگان   /    لطفا، نگاهتان را به معلمان تغییر دهید!   /    دردسرهای خانم رئیس برای کارمندش که حاضر نشد با او ازدواج کند   /   میزان عیدی اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد   /  چه باید کرد!؟ وقتی تلفن همراهتان دزدیده شد!      /      استان خوزستان بخاطر دافعه های جوی باید سهمیه استخدامی ویژه داشته باشد    /    مقایسه حقوق سال ۹۲ کارکنان  دولت با هشت سال پیش    /    فشار هزینه ها بر کارگران کدام استان بیشتر است!؟    /   کسری معیشت کارگران بیشتر شد!    /   آمار تعداد کارمندان و کارکنان دولت، چند نفر حقوق بگیر دولت هستند!؟    /    سوت زنی در سازمانها

1 نظر

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here