سفر کارمندی و کارگری: آبشار تنگ تامرادی

پاراف سفر کارمندی و کارگری: داماش عروس روستاهای گردشگری ایران وجهان : توصیف روستاهای چشم نواز و دل فریب رودبار ذوق و قریحه ، کلام و بیان ، دانش و بینش می خواهد روستاهای پرجاذبه و محیر العقول رودبار را باید دید وسپس در باره آنها نوشت. شاید هم دید و نتوان نوشت. نوشتن در باره هرچیز قوه درک و تخیل و بصیرت و آگاهی می خواهد. روستاهای شهرستان رودبار و منطقه رحمت آباد و بلوکات ،منحصر ترین مکان های توریستی و طبیعی کشور و حتی در جهان هستند که هنوز از نگاه مسولان مغفول مانده است تا آنجا که نفس گردشگری رودبار و منطقه از نفس افتاده است.

و گردشگران در جستجوی هدف را نا کام گذاشته است. پرجاذبه ترین شهرگیلان با روستاهای یگانه اش با گردشگران داخلی و خارجی احساس بیگانگی می کند.وتاکنون روستای هدف گردشگری دراین شهرستان شناسایی و معرفی نشده اند .در صورتی که یکی از ملاک های توسعه صنعت گردشگری، استفاده از قابلیت های روستاهای هدف گردشگری است و روستاگردی درشهرستان رودبار مزایای بسیاری دارد.

در هر روستای هدف گردشگری آن ویژگی شاخص طبیعی، محیطی، اجتماعی- فرهنگی، اقتصادی و زیربنایی خاص نهفته است که فعالیت‌های گردشگری از این ویژگی‌ها تأثیر پذیرفته و ساختارهای مذکور را تحت تأثیر قرار می‌دهند.برنامه ریزی برای ایجاد اقامتگاه های روستایی در روستاهای هدف گردشگری و بهره مندی از تمامی امکانات و ظرفیت های این روستاها و تجارب دهیاران این روستاها در زمینه های مختلف فرهنگ، آداب و رسوم و سنت ها و همچنین جاذبه های طبیعی ، تاریخی وصنایع دستی و… می تواند ظرفیت استان را برای پذیرش گردشگران افزایش دهد.

در حالیکه شهر رودبار خود در زیر چتر انبوهی از درختان زیتون و روستاهایی چون :داماش عروس روستاهای هدف گردشگران ایران و جهان را در دامان خود دارد.سوسن چلچراغ منطقه داماش را دارد،که جهان تشنه دیدار با آن است. گلی که برای نخستین بار در سال ۱۳۵۴ گیاه‌شناس فرانسوی به نام لدربوری در بخش عمارلوی رودبار روستای داماش شناسایی شد از آن زمان تا کنون سوسن چلچراغ مورد توجه قرار گرفت. و در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید. سوسن چلچراغ گیاهی به بلندای نیم تا ۱. ۵ متر با گل‌های سفید واژگون، گلبرگ‌های برگشته و دانه‌هایی برجسته و بسیار زیبایی است. رنگ مهتابی و شکل واژگون آنکه شباهت به چلچراغ دارد موجب شده تا این گل را سوسن چلچراغ بنامند.

ویایه و کلشتر ،آغوزبن و دوگاهه ، سرخن و دارستان.انبوه و چهار محل ،در کناربلندترین قله شهرستان یعنی درفک(دلفک) با ارتفاع ۲۷۱۴ متر در شهرستان رودبار، بخش رحمت آباد و بلوکات، دهستان دشتویل و رودخانه‌های «علی دوآب» و «سی سر.استلخ بار اسلار: دهستان حومه، جوکین و گنجه ،جوبن و شاه شهیدان ومارلیک و..و…… هزاران منطقه مورد نظر گردشگران می تواند گردشگران عازم امریکا واسپانیا، چین و مصر ، یونان و ترکیه ، قبرس و پرو را بسوی خود سوق دهد

منبع:رودبارنیوز

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.