سفر کارمندی و کارگری: سفر به کرمان

0

پاراف سفر کارمندی و کارگری: سفر به کرمان : تعداد زیادی از افرادی که به ایران سفر می‌کنند، روزهایی به یاد ماندی را در کرمان و جاذبه‌های گردشگری‌اش گذرانده اند. کرمان بزرگترین استان ایران می‌باشد و چندین سایت باستانی برای بازدید دارد. از طرف دیگر، کرمان در حال تبدیل شده به یک مرکز صنعتی بزرگ در ایران می‌باشد و به نسبت سابق خدمات بهتری را به مسافران هین شهر ارائه می‌کنند. معماری شگفت انگیز، فرهنگ‌های محلی، دین و آتشکده‌های زرتشتی، صنایع دستی سنتی و چشم اندازهای زیبا برخی از جذابیت‌های این استان برای ارائه به بازدید کنندگان می‌باشند.

اطلاعات کلی درباره کرمان

نمای بیرونی گنبد جبلیه کرمانشهر کرمان مرکز بزرگترین استان ایران، با همین نام می‌باشد که ارتفاع آن ۱۷۶۰ متر بالاتر از سطح دریا و جمعیت آن تقریباً ۷۵۰,۰۰۰ نفر می‌باشد. کرمان بر روی یک منطقه مسطح قرار دارد که کوه‌های محلی آنرا فرا گرفته‌اند و کرمان را از کویر لوت، بیابان جنوبی ایران، جدا می‌کنند. کرمان هوای معتدلی با تابستان‌های گرم دارد. در بهار، گاهی بادهای شدید و طوفان‌های شن می‌وزد.موقعیت کرمان، سفر برای تجارت از خلیج فارس و دریای عمان به خراسان (شمال شرق ایران) را ممکن ساخته است. کرمان همچنین در مسیر جاده ادویه جات قرار دارد که شاخه‌ای از جاده ابریشم است که به سمت هند می‌رود. بنابراین، مکان شهر مزیت‌های مهمی برای تجار و بازرگانان دارد.مسافرانی که به کرمان سفر می‌کنند، از جاذبه‌های گردشگری متفاوتی بازدید می‌کنند. نمونه‌های زیادی از معماری بومی در این شهر یافت می‌شود. کرمان تاریخ طولانی و میراث فرهنگی غنی دارد.کشاورزی هنوز در این استان منبع اصلی درآمد می‌باشد. زمانی که شما از کرمان به یزد سفر می‌کنید، باغ‌های پسته زیادی را تا ده‌ها کیلومتر در دو طرف مسیر جاده کویری مشاهده خواهید کرد. معدن مس سرچشمه از لحاظ بزرگی مقام دوم را در دنیا دارد. فرش بافی یکی از صنایع دستی رایج در این شهر است و از زمان‌های قدیم در میان ایرانیان و مردم دنیا شهرت داشته است.پته، از صنایع دستی کرمانواژه پته هر مسافری را به یاد کرمان می‌اندازد. پته، قطعه پارچه قلاب دوزی شده‌ای می‌باشد که در این استان از پشم و رنگ‌های سنتی و مطابق الگوهایی خاص بافته می‌شود. کرمان در تولید ترمه، شال پشمی و دیگر منسوجات در طول قرن هشتم، شهرت داشته است، اما در حال حاضر تولید آن متوقف شده است.

تاریخ کرمان

بسیاری از کسانی که به ایران سفر می‌کنند به دلیل تاریخ غنی کرمان و دوران مختلف تاریخی که گذرانده است از آن بازدید می‌کنند. بر اساس بعضی منابع، در زمان عیلامی ها وقتی سومریان برای تجارت از بین‌النهرین به هند سفر می‌کردند، باید از کرمان و کوه‌های اطراف آن عبور می‌کردند.موقعیت کرمان به عنوان تنها راه عبور از میان این گذرگاه‌ها برای مسافران امنیت ایجاد می‌کرد. بنابراین، عیلامی ها که مسئولیت محافظت از مسیرهای کاروانی را بر عهده داشتند، پایگاه‌های مرزی دفاعی را در آنجا ایجاد کردند و به این دلیل تبدیل به یک سکونتگاه شد.کرمان در طول تاریخ ۱۴ بار مورد حمله و تاراج قرار گرفته است. بنیان گذار ساسانیان، اردشیر اول، توجه زیادی به این شهر می‌کرد، اما با حمله اعراب تخریب شد. در طول تاریخ حکمرانان ملی و منطقه‌ای زیادی بر کرمان حکومت کرده‌اند. خلفای عباسی قدرت زیادی در کرمان نداشتند. در طول قرن ۱۱ و ۱۲، کرمان تحت سلطه سلجوقیان بود.

ایوان جنوبی مسجد جامع کرمان

در دوران صفویه، کرمان به سرعت گسترش یافت. کسب و کارها رونق یافت و فرش و قالی کرمان به انگلیس و آلمان صادر شد. بعد از این دوران پر فروغ، مردم شهر به دلیل حمایت از لطفعلی خان زند در مقابل حاکم بعدی، آقا محمد خان، مؤسس سلسله قاجار، مورد غضب قرار گرفتند. آقا محمد خان به دلیل این حمایت، چشم مردان بی گناه کرمان را کور کرد، زنان و کودکان را به اسارت در آورد و شهر را ویران ساخت. به گفته مورخان، حدود ۲۰ کیلوگرم چشم در آن روز در آمد.در دوران قاجار، اقدامی برای برون رفت از این فاجعه صورت نپذیرفت. به هر حال، در قرن بیستم سطح رفاه زندگی مردم قدری بیشتر شد. کرمان در حال تبدیل شدن به یک مرکز صنعتی است که محصولات مختلفی را تولید می‌کند و به تولید محصول کشاورزی اصلی خود، پسته، ادامه می‌دهد.

بازدید از جاذبه‌های گردشگری داخل کرمان

جاذبه‌های زیادی برای بازدید در شهر کرمان وجود دارند، بیشتر جاذبه‌های گردشگری داخل شهر کرمان عبارتند از:مسجد جمعه کرمان: مسجد جمعه کرمان در قرن چهاردهم توسط معماران یزدی ساخته شده است. این مسجد یک بنای کاربردی می‌باشد که ایوان زیبای آن با کاشی‌های آبی رنگ تزیین شده است.رختکن حمام گنجعلی خان کرمانمجموعه گنجعلی خان: به دستور حکمران صفوی، گنجعلی خان، در اطراف بازار کرمان بناهایی ساخته شد که شامل کاروانسرا، حمام، آب انبار، ضرابخانه، مسجد و بخشی از بازار کنونی می‌شود.بازار کرمان: جدا از مجموعه گنجعلی خان، بقیه بازار در دوره قاجار ساخته شده است. محله ادویه فروشان در بازار روباز میوه در بازار کرمان ارزش دیدن را دارند.مسجد ملک: یک مسجد سلجوقی است که به مسجد امام نیز معروف است و یکی از بزرگترین مساجد ایران می‌باشد. سه محراب منحصر به فرد در این مسجد وجود دارد.قلعه جبلیه: این بنای هشت ضلعی شبیه بناهای ساسانیان می‌باشد و ویژگی‌های جالبی دارد. در حال حاضر سنگ قبرهایی که در استان کشف شده‌اند، در این قلعه قرار داده شده‌اند.

بازدید از جاذبه‌های گردشگری بیرون شهر

به وسیله خودروی شخصی می‌توانید از جاذبه‌های گردشگری استان که ارزش دیدن را دارند، بازدید کنید. در زیر به مهترین آنها اشاره شده است:ارگ بم: متأسفانه، به دلیل زلزله بخش اصلی این سایت میراث جهانی ایرانی ۲۰۰۰ ساله تخریب شد که نیاز به بازسازی و مرمت دارد.

ارگ راین: ارگ راین شهر محصور دیگری است با پیشینه ۲۰۰۰ ساله است که حکمران محلی راین در آن زندگی می‌کرده است. این بنا همچنین اقامتگاه تابستانه حکمران بم نیز بوده است.داخل باغ شاهزاده ماهان درنزدیکی کرمانباغ شاهزاده: این باغ ایرانی شگفت انگیز، مربوط به دوره قاجار می‌باشد و آبشارها و آبراهه‌های زیبایی دارد که آب را از عمارت مرکزی به ورودی باغ هدایت می‌کند.بقعه شاه نعمت الله ولی: این مسجد بزرگ چهار ایوانی در دوره صوفیان قرن در چهاردهم هجری ساخته شد و در دوره تیموریان گسترش یافت و در دوره صفوی بزرگتر شد. قاجاریان بخش‌هایی را به آن اضافه کردند.کلوت شهداد: عارضه‌های طبیعی صخره‌ای که در نتیجه سال‌ها فرسایش و طوفان‌های شن در گرم‌ترین کویر دنیا، کویر لوت، شکل گرفته‌اند. طبیعت دوستانی که به ایران سفر می‌کنند، منحصر به فرد بودن آن را اذعان کرده‌اند.

خانه‌های قدیمی میمند: خانه‌های صخره‌ای مردم محلی که در ۲۷۰ کیلومتری شرق کرمان قرار دارند. این خانه‌ها دوازده هزار سال قدمت دارند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here