سفر کارمندی و کارگری: سفر به یزد

0

پاراف سفر کارمندی و کارگری: سفر به یزد : یزد یکی از معروف ترین شهر های کویری ایران می باشد که به چند دلیل مشهور می باشد. گردشگران داخلی و خارجی سفربه یزد را به دلیل های گوناگون انتخاب می کنند. بسیاری از ایرانیان و خارجی ها برای بازدید از معماری بومی مناطق کویری، به یزد سفر می کنند. گردشگران، یزد را به شهر بادگیرها، ترمه، ابریشم بافی، باقلوا و قطاب (شیرینی های محلی) می شناسند. سفر به یزد شما را با زندگی در شهر های کویری آشنا می کند. احتمالاً ازسیستم آبرسانی زیر زمینی (کاریز یا قنات) که ایرانیان در آن شهرت دارند، شنیده اید یا خوانده اید. مخازن آب، یخچال ها، بادگیر ها و کبوتر خانه ها، یزد را به عنوان یک شهر منحصر به فرد برای گردشگران تبدیل کرده است.

اطلاعات کلی درباره یزد

نمایی از شهر یزد و بادگیرهای آنیزد در ۲۷۰ کیلومتری جنوب شرقی اصفهان واقع شده و جمعیت رو به رشد آن به ۵۶۰,۰۰۰ نفر رسیده است. ارتفاع یزد حدود ۱۲۱۰ متر بالاتر از سطح دریا است. کوه های بلندی در جنوب شهر قرار دارند و بسیاری از مردم یزد، در روز های گرم تابستان به منطقه معتدل و خوش آب و هوای تفت می روند. شهر یزد به دلیل قرار گرفتن در بین دشت کویر و کویر لوت، دو کویر اصلی ایران، بسیار گرم و خشک می باشد.از زمان های قدیم ترمه یزدی شهرت زیادی داشته است. ترمه، گلدوزی هایی با الگوی های ایرانی می باشد که به مسافرانی فروخته می شد که از این شهر عبور می کردند. مسیر های کاروانی، از زمان های قدیم از یزد عبور می کرده است که باعث شده مردم یزد بیشتر مشغول تجارت باشند تا کشاورزی. زرتشتیان توجه خاصی به کشاورزی داشتند و کشاورزان در مزارعی که در نزدیکی کوهپایه ها و منابع آبی (کاریز) قرار داشت، کار می کردند.

تاریخ یزد

دخمه زرتشتیان در یزددر زمان امپراطوی مادها، نام اصلی یزد، ایساتیس بوده است. در زمان ساسانیان یزد به مرکز زرتشتیان تبدیل شد و رونق گرفت. به دلیل دوری یزد از مرکز ایران و مراکز جمعیتی، از تاراج متجاوزان خارجی نظیر چنگیز خان در امان ماند و به یک شهر امن برای مهاجران تبدیل شد. با وجود این، مشابه دیگر شهر های کویری، ساکنین یزد مجبور شدند ۹۰۰ سال پیش دیوارهای بلندی در اطراف شهر بسازند که بعد از هر حمله، بازسازی می شد.یزد پایتخت سلسله مظفریان که در قرن ۱۴ بر این منطقه حکومت می کردند، بوده است. مردم یزد،هنگام حمله مغول، از سرزمین مادری خود به خراسان گریختند. بعضی از حکمرانان در میبد، شهری در شمال یزد، ماندند. در اواخر قرن هجدهم، همزمان با روی کار آمدن قاجاریان، خان های بختیاری بر یزد حکومت کردند.یزد در دوره صفویان بسیار توسعه یافت. در مقابل، ساکنین شاهد نابودی تدریجی زیر ساخت های شهری را بودند.هر ساله تعداد زیادی از گردشگران بین المللی از یزد و جاذبه های گردشگری داخل آن بازدید می کنند و حداقل یک روز کامل را به بازدید از زیبایی های معماری محلی آن، تخصیص می دهند.

مسجد جمعه یزد: این بنا یک مسجد جامع بزرگ می باشد که در قرن چهاردهم میلادی با معماری خاص یزدی ساخته شده است و بلند ترین مناره ها را در مساجد ایرانی دارد.

تکیه میرچخماق در یزدتکیه میر چخماق: این بنا ساختاری است که برای سوگواری توسط عزاداران شیعه برای گرامی داشت شهادت امام حسین، فاطمه و دیگران ساخته شده است. عزاداران در آن می نشستند و به نظاره دسته عزادارانی میپرداختند که در مقابل چشمان آنان مراسم تعزیه رااجرا میکردند.

موزه آب: این موزه متعلق به سازمان آب می باشد و چگونگی تهیه، توزیع و انتقال آب با استفاده از وسایل، روش ها و رسوم مختلف را به نمایش گذاشته است. این موزه بهترین و کامل ترین موزه آب در کل ایران می باشد.

آتشکده ورهرام یزد: ورهرام معروف ترین و قدیمی ترین آتشکده زرتشتیان می باشد که ۱۵۰۰ سال قدمت دارد. مهمترین رکن این بنا خود آتش آن است که هرگز خاموش نشده است.

برج خاموشان: که به دخمه معروف است، دیوار محصوری می باشد که بر روی یک تپه بلند ساخته شده و اجساد مردم را در آن جا قرار می دادند تا توسط کرکس ها خورده شوند.

آتشکده ورهرام در یزدمنطقه مسکونی فهادان: فهادان قدیمی ترین بخش شهر می باشد که خانه های آن با خشت و دیوار های آن با کاه گل درست شده است. بعضی از قدیمی ترین یادمان های شهر در این منطقه قرار دارند.

بقعه دوازده امام: بقعه دوازده امام قدیمی ترین بنای یزد می باشد که هنوز پابرجاست که به عنوان یک ساختمان یادبود به افتخار دوازده امام شیعه در حدود ۹۰۰ سال پیش ساخته شده است.

زندان اسکندر/ هارون: این زندان در اصل یک مدرسه مربوط به قرن چهاردهم بوده است که تزئینات نسبتاً ساده ای دارد. نام اصلی آن ضیائیه می باشد، اما به دلیل گودال هشت ضلعی که در زیر حیات آن قرار دارد و شبیه سیاهچال می باشد، زندان نامیده می شود.

باغ دولت آباد: این بنا مشابه اغلب باغ های ایرانی می باشد که به عنوان محل سکونت حاکم یزد در قرن هجدهم مورد استفاده قرار می گرفته است. بلند ترین بادگیر یزد با ارتفاع ۲۲ متر در این باغ قرار دارد.

بازدید از جاذبه های گردشگری خارج از شهر

کسانی که به یزد سفر می کنند، از جاذبه های گردشگری خارج از شهر نیز بازدید می کنند. این جاذبه ها در زیر فهرست شده اند.

پیر چک چکو (زیارتگاه زرتشتیان)نارین قلعه (واقع در میبد): گفته می شود که این قلعه حدود ۵۰۰۰ سال پیش ساخته شده، اما آنچه دقیقاً به اثبات رسیده است این واقعیت میباشد که در زمان امپراطوری ماد وجود داشته است. آجر های دوره ساسانیان در آن یافت شده و حاکم میبد در آن زندگی می کرده است.

کاروانسرای شاه عباسی (واقع در میبد): در دوره صفویان، شاه عباس برای گسترش تجارت و بازرگانی شروع به ساختن چندین کاروانسرا کرد که یکی از بزرگ ترین آنها، در مجاورت شهر قدیمی میبد واقع است.

چاپار خانه (واقع در میبد): چاپارخانه دفتر خدمات پستی بوده است. در ابتدا اسب ها بسته های پستی را به مقاصد مختلف حمل می کرده اند و در اوایل قرن بیستم از دیگر وسایل نقلیه نیز استفاده شد.

سرداب میبد: سرداب میبد، نمونه ای از بناهای کاهگلی با سیستم عایق کاری قوی می باشد، که یخ را از زمستان تا پایان تابستان نگه می داشته است.

چک چک (در نزدیکی اردکان): چک چک که به پیر سبز نیز معروف است، مقدس ترین معبد کوهستانی زرتشتیان می باشد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here