اگر برای کارتان احتیاج به سرمایه دارید، به این سایت بروید

0
اگر برای کارتان احتیاج به سرمایه دارید، به این سایت بروید
اگر برای کارتان احتیاج به سرمایه دارید، به این سایت بروید

پاراف اگر برای کارتان احتیاج به سرمایه دارید، به این سایت بروید : مردم ایران، مردمی نوعدوست و نیکوکارند و این خصوصیتشان را در بزنگاه های مهم به نمایش گذاشته اند. این کار خیر برای خیلی از هموطنان تبدیل به عادتی همیشگی شده و خیلی ها کمک به نیازمندان را در برنامه ماهانه شان دارند.

اگر برای کار خیر احتیاج به سرمایه دارید؛ یا خیّر هستید و نمی دانید به کجا و چطور کمکتان را برسانید، تعدادی جوان تلاش کرده اند به شما کمک کنند.

خیریه های بزرگ و نام آور معمولا به راحتی می توانند حمایت های بزرگ را جذب کنند و به واسطه تبلیغات گسترده، تعداد افرادی که آن ها را می شناسند زیاد است. اما خیریه های کوچکتر که فعالیت های متنوع دارند و در صورت حمایت شدن می توانند در زمینه های مختلف موثر باشند، معمولا ناشناخته باقی می مانند و نمی توانند آن طور که باید و شاید کمک های لازم را از خیرین جمع آوری کنند. از طرف دیگر، کم نبوده مواردی که افراد به اسم خیریه، کلاهبرداری های بزرگ کرده اند و از این ویژگی نوعدوستی ایرانی‌ها سوءاستفاده کرده اند. همین سوءاستفاده ها موجب شده تا خیریه های کوچکتر نتوانند به راحتی اعتماد مردم را جلب کنند و در جذب سرمایه ناکام می مانند. یکی از ایده هایی که موجب شده تا این دو مشکل، یعنی ناشناخته بودن خیریه های مختلف و عدم توانایی در جلب اعتماد، به حداقل برسد و مرتفع شود، تاسیس سایتی است که بتواند بین خیرین و خیریه ها پلی مطمئن ایجاد کند.

سایت “دونیت” که نوعی واسطه میان خیّرین و کسانی که برای کارهای خیریه و عام المنفعه به کمک و سرمایه احتیاج دارند است، در تابستان ۹۳ توسط کسانی تاسیس شد که هر یک دغدغه ای مرتبط با جامعه بهتر داشتند.

محمدعلی حریری، مدیر روابط عمومی سایت دونیت، اساس و پایه فعالیت های دونیت را اینطور تشریح می کند: فرض کنید برای اجرای یک پروژه مشخص ـ مثلا تجهیز یک کتابخانه در یک منطقه محروم ـ به مبلغی نیاز دارید. برای معرفی این پروژه و به دست آوردن سرمایه لازم، صفحه ای اختصاصی در دونیت می سازید و پروژه را به کمک متن و تصویر معرفی می کنید. مشخص می کنید که چه مبلغی را دقیقا برای چه هدفی و در چه مدت زمان نیاز دارید. مخاطبانی که با پروژه شما مواجه می شوند، در صورت تمایل، به هر میزان که مایل بودند، به واسطه درگاه بانکی اینزنتی، از شما حمایت می کنند. بعد از پایان یافتن زمان در نظر گرفته شده، شما مبلغ را به دست آورده و پروژه خود را اجرایی می کنید. در ازای کمکی که دریافت کردید، گزارش هایی شامل متون و تصاویری از پروژه، در وبسایت دونیت بارگذاری میکنید و به این روش هم از حامیان خود تشکر کرده و هم به آنها این اطمینان را می دهید که کمکشان به ثمر نشسته است.

چطور درخواست کمک کنیم؟

آن طور که عوامل سازنده سایت دونیت طراحی کرده اند، نحوه مراجعه به دونیت برای جذب سرمایه فرایندی ساده دارد. افراد نیازمند به سرمایه پس از عضویت می توانند با ارسال مدارک هویتی (پیوست کردن تصویر کارت ملی) نسبت به تایید هویت خود اقدام کنند. بعد از آن در قالب شخصیت حقوقی ای که ایجاد می کنند ـ می تواند انجمن، سمن، سازمان دولتی، موسسه خیریه و… باشد ـ یک پروژه ایجاد کرده که پس از بازبینی اطلاعات پروژه توسط دونیت، در وبسایت منتشر و برای جذب سرمایه در دسترس مخاطبان قرار می گیرد.

البته سایت دونیت برای خدمتی که ارائه کرده از جذب کننده سرمایه مبلغ ناچیزی را به عنوان کارمزد کسر می کند. در حال حاضر برای هر پروژه ای که در دونیت ایجاد می شود و به مرحله جذب حمایت می رسد در صورتی که بتواند در مدت زمان موردنظر خود ۱۰۰ درصد مبلغ مورد نیاز و یا بیشتر از آن را از طریق جذب حمایت های مردمی بدست آورد، دونیت مبلغی معادل با هفت درصد از رقم بدست آمده را برای تامین هزینه های خود کسر می کند.

مدیر روابط عمومی سایت دونیت هدف از تاسیس این سایت را ایجاد بستری برای کنار زدن موانع دست و پاگیر روش های سنتی تامین مالی و تعامل بهتر کمک کنندگان و کمک گیرندگان، اجرای سریعتر و بهینه فعالیت های عام المنفعه و در نهایت، جامعه ای پویاتر و رو به رشد می داند.

 این سایت از دو سال پیش که پا گرفته تا به امروز توانسته است با مشارکت حدود ۴۰۰۰ نفر، مبلغ ۱۲۵میلیون تومان را برای اجرای پروژه ها از طریق جذب حمایت های مردمی جمع آوری کند و در اختیار بانیان آنها قرار دهد. بخش عمده این مبلغ با حمایت رده سنی جوان کشور بدست آمده و این نشان دهنده سطح دغدغه جوانان کشور برای رشد فعالیتهای عام المنفعه است.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که بر سر راه این قبیل فعالیت ها وجود دارد، ناشناخته بودنشان است. مدیر روابط عمومی سایت دونیت به این مشکل به عنوان بزرگترین چالش پیش رو اشاره می کند و می گوید: ما در دونیت پروژه هایی داریم که برای تامین مبلغ مورد نیازشان، نیازمند دیده شدن و حمایت توسط مردم هستند و این بزرگترین چالش پیش روی ماست.معضلاتی همچون نبود سیستم های بانکی منعطف برای روش های مختلف کراودفاندینگ و عدم وجود قانون هایی برای الزام سیستم بانکی کشور در جهت پیاده سازی آنهاست که در صورت رفع شدن توسط نهادهای دولتی مسوول، می توان انتظار داشت که کراودفاندینگ عامل شکوفایی اقتصادی سازنده ای در آینده نزدیک کشور باشد.خبرآنلاین.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here